Altıncı Kitap Fuarı

Şanlıurfa Büyükşehir belediyemizin her yıl düzenlemiş olduğu Kitap Fuarı bu yıl 18-26 Kasım 2023 tarihleri arasında tertip edildi

Emeği geçen başta Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Zeynel Abidin BEYAZGÜL, ilgili Daire Başkanımız Sayın Ahmet DEDEOĞLU ve değerli ekipten Kütüphaneler Müdürü Sayın Ömer ASLAN bey'e çok teşekkür ediyoruz.

Kitap fuarları her ne kadar bir satış pazar yeri değilse de, ediplerin yazar ve şairlerin yayınladıkları kitaplarını imza günleri düzenleyerek eserlerini tanıtım süreci olarak da düşünülebilir.

Tabii ki bu imza günlerinde, kendilerine ayrılan standlarda yayınladıkları kitaplarını sergileyerek, kitap sevenlere, okuyuculuk merakı olan kitleye, kitaplarının tanıtımını yaparlar.

Bu yılda 9 gün devam eden Kitap Fuarı bayağı yoğun bir şekilde ziyaret edildi.

Her geçen gün daha iyisini ve daha güzelini yapmanın gayretini organizasyonda yer alan yetkililer de yazarlar olarak bizler de düşünmeliyiz.

Gelelim bu yıl ki kitap fuarına.

Özellikle kitap fuarında tespit ettiğim bazı hususlara değinmek istiyorum.

Bu tür organizasyonlardan evvel arzumuz paydaşlarla istişare edilerek hareket edilmesidir.

Kitaplarını gerçekten yayınlama hakkını elde eden yazarlara gün tahsis edilirken, adil bir takvim uygulanmalıdır.

Yazarların itibarlarını arttırma adına, daha gönül alıcı ve moral verici faaliyetler yapılabilir.

Fuar alanı içerisinde kitap dışında, başka sektörlerin ürün satışına engel olunmalıdır.

Güzide yazarlar ve yayınevlerinin kendi arasında ve misafirlerle söyleşi yapabilecekleri söyleşi alanları tanzim edilmelidir.

Tabi ki artılarla eksileri yan yana koyduğumuzda artıları daha fazlaydı.

Bunun yanında bizim gayemiz, Urfa'nın tanıtımına katkı sunabilecek, kadim şehir, medeniyetler beşiği Şanlıurfa'ya daha fazla nasıl hizmet edilebilir bunun gayreti içerisinde olmanın bilincini hepimiz taşımalıyız. Ayrıca biz yazarlar olarak, hepimizin arzusu tabii ki kendi yayınevlerimizin de katılmasıdır.  Fakat maddi külfetlerden dolayı tüm yayınevleri katılma cesaretini gösteremiyor.

Ayrıca burada okuyucu kitlesinin önemli bir kısmını teşkil eden gençliğe de seslenmek istiyorum.

Gençliğin kendini yetiştirmesi için daha fazla topluma faydalı olabilmesi adına kitap okumayı kendilerini öneriyorum.

Toplumumuzun bu değerlerden yavaş yavaş uzaklaşması bizi ziyadesiyle üzmektedir.

Sosyal medya okuyuculuğu kitap okuyuculuğuyla aynı orantıda değildir. Bu yüzden lütfen kitap okuyunuz ve sizlere faydalı olacak kitaplar ve yazarlarla ilgileniniz.

Sonuç olarak kitap fuarı'nı  düzenleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ne tekrar teşekkür ederken, etkinliğe iştirak eden başta yazarlarımıza ve yayınevlerimize de katılımlarından dolayı şükranlar sunuyor, başarılar diliyorum.

Saygılarımla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler