Memleketimden Manzaralar (8)

  Peygamberler şehri, tarihin sıfır noktası, medeniyetin başkenti olan kadim şehrimize dair gözlemlerime bu hafta da devam ediyoruz.

  Şehrimizde istenmeyen müdür ilan edilen, Asım Sultanoğlu koltuğunda oturmaya devam ediyor. Milli Eğitim Müdürlüğü önünde başlatılan oturma eylemi de devam ediyor. Süreci takip ediyoruz.

  Akçakale ilçesinde Halil Kanat Anadolu Lisesi Müdürü Aziz Tur, okulun önünde henüz ismi belirlenemeyen bir kişinin saldırısına uğradı. Daha sonra saldırganın okuldan mezun bir öğrenci olduğu tespit edildi. Eğitim-Bir-Sen üyeleri ve vatandaşlar saldırıya tepki yürüyüşü yaptılar. Her anlamda, zor bir döneme denk gelen bir nesil olduğumuzu belirtmek istiyorum.

  Haliliye ilçesinde bir polis memurunun kadınlara yönelik şiddet iddiaları üzerine başlatılan incelemeler sonucunda ilgili emniyet personeli tespit edildi. Şanlıurfa Valiliği hakkında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Polis vatandaşı birbirinden korur, devlet gücünün bir caydırıcılığı olur. Polisin, vatandaşı polisten koruması gerektiği bir durumdur. İyi ki sosyal medya var.

   Kadim şehrimizde yaşanan sel felaketinin üzerinden yedi ayı aşkın bir süre geçti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Müze Parkın neredeyse hiç temizlenmediği görülmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanımız, şehrimizi İstanbul’ da tanıtmadan fırsat bulursa parka da el atmasını bekliyoruz.

  Rabia Meydanı’nda toplanan çok sayıda vatandaş, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik düzenlediği saldırıyı protesto etti. Geçtiğimiz hafta da İsrail’ i protesto konvoyu yapılmıştı.

  Kadim şehrimizde pamuk hasadı başladı. Ülkemizde pamuk yetiştirilmesinde birinci sırada şehrimiz bulunmaktadır. Bununla birlikte çiftçimiz, enflasyondan dolayı fiyattan memnun değil. Yakıt fiyatlarındaki orantısız artış nakliye fiyatlarında artışa neden oldu. Tabii olarak pamuğu yetiştirenden çok, aracı olan ve lojistik hizmeti verenler hasattan kârlı çıkmakta.

  Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, yapılan kongrede aday olmayarak görevini devretti. Emin Özaslan her Cuma günü kadim şehrimize dair sorunları çektiği kısa videolar aracılığıyla duyurmaktaydı. Şehrimizin siyasetine farklı bir bakış açısı getirmişti. Ölüm yolu için mücadele vermiş ve her kesimi kucaklamıştı. Umarım bundan sonraki siyasi hayatında hak ettiği değeri ve yeri görür.

  Bu hafta da kadim şehrimize dair gözlemlerin bunlardan ibaretti.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler