Siverek’te Yerel Seçim Heyecanı

Bilindiği gibi yerel seçimlere aylar kalmasına rağmen yerel seçim heyecanı deyim yerindeyse küçelerde başladı.

 Yeni adaylar ve mevcut muhtarlar seçime aylar kalmasına rağmen şimdiden sosyal medya hesaplarından, bazıları da işi daha ciddiye alarak afişlerini mahallelerinin ve küçelerinin her noktasına astılar.

Seçim heyecanı hissedilir bir şekilde Siverek merkez ve kırsal mahallerde adeta bir rüzgâr gibi esiyor. Muhtar adayları kendi sınırları içinde bulunan evleri ziyaret ederek vatandaşlardan destek talep ediyor. Bazıları da mahallerinde bulunan muhtarlığa ihtiyaç duymayan aşiret ileri gelenleriyle sürekli görüşmeler yapıp muhtarlığı garantiye almak için inanılmaz bir çaba içindeler.

Şahsen şaşırıyorum, muhtarlık kolluğunun bir gün böyle önem kazanıp kıymete bineceğini şahsen bilmiyordum. Bir mahallede aralarında bayan adaylarında bulunduğu şu anda aday olduğunu belirtip sokak sokak çalışmaya başlayan sayıları 20’yi aşan adaylar var.

Muhtarlar cephesinde bunlar yaşanırken belediye koltuğuna oturmak isteyen, siyasi parti aday adayları ve bağımsız aday olmak isteyenlerde tık yok!..

Siyasi anlamda Siverek'in üzerine sanki ölü toprağı serpilmiş. Birçoğunuz daha çok zaman var diye bilir. Ben şahsen yerel seçimlere az bir zaman kaldığına inanıyorum. Belediye başkanlık koltuğuna talip olanların şimdiden Siverek için kafasında tasarladığı yenilikleri vatandaşlara anlatmaları gerekiyordu. Acaba kimsenin akıl edemediği projelerinin çalınacağından mı korkuyorlar?

Siverek için ben bunu yapabilirim diyebilmekten neden korksunlar. Biz hep deriz ya 'her şey Siverek için' ben şahsen başkanlık koltuğuna niyetli olsam sorunları nasıl çözeceğimi açıklamaktan çekinmem ki projelerimi de hangi aday kullanırsa kulansın. Her şey Siverek için değil mi? Ha Ahmet, ha Mehmet! Yeter ki proje geliştirsin. Siverek’i modern bir şehir yapma niyetimiz varsa neden saklayalım, hodri meydan diyelim!

Bence büyükşehir yasasıyla birlikte Siverek’te seçmenin profili de değişti. Bu yasadan önce kentine belediye başkanı seçen seçmen aydın ve esnaf kitlesiydi. Büyükşehir belediye yasası ile birlikte aşiretler kıymete bindi. Yani bir iki aşireti yanına alan daha güçlü bir konuma geliyor. Adaylar, esnafları tek tek gezip oy isteyeceğine falanca aşiretin oyları çantada keklik, aşiret liderine veya yakınına bir meclis üyeliğini verirsek dükkân dükkân gezmekten daha iyi bir hesap yaptıkları için mi? Muhtarlar gibi ortay çıkmıyor, seçim çalışmalarını yapmıyorlar.

 Büyükşehir yasasından önce Siverek yerel seçimlere bir yıl kala adaylar halk içinde dolaşıp sorunları nasıl çözeceklerini, vatandaşa anlatıp destek isterlerdi.

Orada belediye seçimi açısından esen bir rüzgâr yok. Düşünüyorum; adaylık niyeti olanlar kapalı kapılar ardında kitlesel oylar yani çantada keklik oylar için görüşmeler, hesaplar yapma telaşına mı düştüler?

Madalyonun görünen yüzünde sadece muhtarların kıyasıya bir seçimi yarışı var. Madalyonun arka yüzünde bulunan ve şehir yönetmeye talip olanların pazarlıkları başladı mı?

 Yeri gelmişken şunu belirtmekte yarar var, hiçbir siyası güç ben kazanırım falan aşiretin gücü arkamda dememeli, hiç belli olmaz Siverek bazen sağ gösterip sol vurabiliyor.

Ben şahsen bu yerel seçimin hiçbir siyasi parti veya aşiret için çantada keklik görmüyorum. Başkanlığa aday olmak isteyenler kapıyı açıp şimdiden halkı selamlamaları ve kendilerini anlatmaları gerekir.

Zira bazen çantanın bir tarafı deliktir ve çantada keklik bildiklerimiz o delinen yerden uçabilir!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şükrü Dolaş - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler