Bir Cüneyt Arkın Yazısı

  Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır’ dı. 1937 yılında Eskişehir’ e bağlı Karaçay köyünde doğdu. Asıl mesleği doktorlukken memleketi Eskişehir’ de çekilen bir film esnasında yönetmen Halit Refiğ’ in dikkatini çekti ve Gurbet Kuşları filmiyle oyunculuğa ilk adımı attı. Gurbet Kuşları filmi sanat hayatı için göle düşen ilk taş oldu.

  Yeşilçam’ ın usta oyuncularından ve çocukluğumun kahramanıydı. Aynı filmini bir sonraki sahneyi bilmeme rağmen defalarca bıkmadan, usanmadan izlemişliğim vardır. Rol yaparken adeta canlandırdığı karaktere bürünüyordu. Rol aldığı filmlerde genelde otoriteye ve haksızlığa karşı baş kaldırıyordu. Yeri geldiğinde şefkatli bir doktor, yeri geldiğinde vatan mücadelesi veren bir asker, yeri geldiğinde de bir halk kahramanı oluyordu. Şüphesiz birçoğumuzun dövüş sporlarına merak salmasında filmlerinin etkisi var. Siyasi yaşama da uzak değildi, 20 Ekim 1991 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi' nden Eskişehir' de 4. sıradan milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 

  Bu yazıyı kaleme alırken hayatını araştırdım, İki detay dikkatimi çekti. 1972 yılında Altın Koza Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu dalında Yılmaz Güney birinci, Cüneyt Arkın ikinci seçiliyor. Daha sonra 12 Mart Darbesinin atmosferinde ve siyasi baskılarla birincilik ödülü Cüneyt Arkın’ a verilmek istenince bu karara tepki gösteren Arkın, “O ödül Yılmaz’ın hakkıydı. Aklı başında herkes bunu bilirken, o ödül bana yakışır mıydı? Yakışmazdı” diyerek ödülü reddediyor. Bir diğer detay da, şu anki Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’ le lisede sınıf arkadaşı olması.

  Ağaçtan bir yaprak daha düştü. Eskişehir’ in ücra bir köyünden Yeşilçam’ a uzanan bir hayattı onunki. Üç çocuk babasıydı. 59 yıllık sanat hayatı, 85 yıllık yaşamı, geride bıraktığı yüzlerce film ve sayısız ödülle aramızdan ayrıldı.

  Allah rahmetiyle muamele etsin. Mekânı Cennet olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?