Karıncanın Azmine Hayran Kaldım…

Dünya çapında bir devlet adamı olan Türk Hükümdarı Timur Han’a; Seni erlikten başbuğluğa yükselten nedir? diye sordular. Timur Han şu cevabı verdi:

Asla ümitsizliğe düşmedim… O kadar zorlukla karşılaştığım halde hiç birisinden yılmadım ve bir maksadıma erişmek için bir karıncanın azmi bana örnek oldu: Gençliğimde bir savaşa girmiştik, aslında kuvvetliydik ama yenildik. Ordumuz perişan oldu, her birimiz bir tarafa dağıldık, moralimiz sıfırdı. Bir duvar dibine çöküp kaldım. Perişandım, ne yapacağımı düşünüyordum ki gözüm bir karıncaya ilişti. Karınca kendinden büyük bir buğday danesini almış bir duvarın üzerinden aşırmak için uğraşıyor; fakat taşıdığı şey kendisinden büyük olduğu için yarı yola kadar çıkartıyor sonra düşürüyordu.

Dane yuvarlanarak duvarın dibine düşüyor, karınca tekrar inip rızkını alıp götürmeye uğraşıyordu. Merak edip saydım. Bu hal elliden fazla oldu; ama karınca da nihayet maksadına erişti. Yılmadı ve sonunda başardı. Bu azmine hayran kaldım. İbret ve ders aldım. Karıncanın bu azmini gördükten sonra bende bir ümit peyda oldu.

Kendi kendime:” Ben bu karınca kadar da mı olamayacağım.” Dedim ve maksadıma erinceye kadar hiç bir zorluktan yılmadım. Âlimlere sorarak başladım işe. Onların duasını aldım. Rabbime dayandım.

Ona güvendim. Çalıştım azimle, başardım. Tabii Allahü tealanın izniyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aşık Kul Cemali - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler