Urfalı Başkan müjdeleri tek tek canlı yayında açıkladı!

Gülizar Gülebak ile Benim Kadrajım programının bu haftaki konuğu Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş oldu. Gülebak'ın sorularını yanıtlayan ve halkın sorunlarına çözümler üreten Kuş, henüz gün yüzüne çıkmamış projelerinden de bahsetti.

AİLELER GÖNÜL RAHATLIĞI İLE TILFINIRA GELECEK

Madde bağımlılarının kol gezdiği Tılfındır parkı sorununa değinen Gülizar Gülebak bu konu hakkında bir proje olup olamadığını sordu. Başkan kuş; ''Tılfındır parkının bize manevi bir değeri vardır. Anıtlar ile yapılan görüşmeler sonucunda projeler hazırlandı aralık ayında ihaleye sunacağız herhangi bir aksilik olmazsa önümüzdeki ramazanın ilk iftarını orada açacağız.  Bir buçuk ay sonra oraya neşteri vuracağız aile alanı yapacağız artık aileler gönül rahatlığı ile gelebilecek'' diyerek bu konu hakkında projeleri olduğu müjdesini verdi.

NE SÖZ VERDİYSEK ÇOĞUNU GERÇEKLEŞTİRDİK

Yapımına bu yıl temel atılması planlanan Millet Bahçesi için açıklama yapan Kuş, "Üniversitemiz oraya buğday ekmişti bu sebeple epey uzadı. İki ay önce çalışmalar başladı, içerisinde millet kıraathanesi olacak, sosyal tesisler olacak, spor alanları, havuzlar, bir mesire alanı olacak. Aileler yaşlılar gelip piknik yapma olanağı bulacak. Yapımı hızlı bir şekilde devam ediyor inşallah önümüzdeki ay Eyyübiyeli kardeşlerimizle birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. İnşallah açılışta şenliklerde olacak, ne söz verdiysek Allah'ın izniyle çoğunu gerçekleştirdik görev süresince de hepsini gerçekleştireceğiz." dedi

SIKINTILARA BİZDE ŞAHİTLİK EDİYORUZ

Nakliyeciler sitesinin sorununa da değinen Başkan Kuş; ''Şuanda Büyükşehir Belediyesinin de bir çalışması var, bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Trafik sıkıntısının olmadığı daha nezih ortamları inşallah nakliyecilerimize taşıyacağız. Sıkıntılara bizde şahitlik ediyoruz sıkıntının hızlı bir çözüme kavuşması gerekiyor, çalışmalar zaten devam ediyor.'' ifadelerinde bulundu.

ÇÖP KOKUSUNDAN KURTULACAĞIZ

İzleyiciden gelen bir soruyu yönelten Gülebak çöp sorununa değindi. Eyyübiyede gelen yoğun çöp kokusundan rahatsız olduğunu dile getiren izleyiciye cevap veren Kuş; ''Eyyübiyeyi altınla da kaplasak çöp kokusunu gideremediğimiz sürece Eyyübiye bir şey yaptık diyemeyiz'' dedi ve şöyle devam etti; ''ilk günden beri ciddi manada bu konunun üzerine gittik. İlk geldiğimiz günden daha iyi durumda yüzde altmış, yüzde yetmiş kadar azalmış, iyileşmiş durumda. Tabi ki yetmez yüzde yüze çıkartmak gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanının sunmuş olduğu kararı aldık şuanda alternatif bir yer oluşturuldu. Bakanlık ile görüşme halindeyiz görüşmeleri de hızlandırıyoruz, hızlı bir şekilde çalışıp yeni çöp merkezini kurup bu sıkıntıdan kurtulacağız'' diyerek cevap verdi.

ŞANLIURFANIN EN GÜZEL PARKLARINDAN BİRİNİ KAZANDIRACAĞIZ.

Kito deresinde yaşanan sıkıntılara da değinen Belediye Başkanı Kuş; "şuanda çok atıl durumda kışın çamurdan yazın toz topraktan geçilmiyor, Kito deresini yenice ve Osmanlı mahallesine kazandıracağımız sözünü vermiştik. İlk etabı bu yılın ortasında gerçekleştirdik, halı sahayı oraya kazandırdık şimdi yine projemiz bitme aşamasında. Yine sözümüz olsun, içerisinde semt pazarı, kitap otağı, çocuk oyun grupları olacak, yürüyüş alanlarımız olacak, yine Şanlıurfa'nın en güzel parklarından birini mahalle sakinlerine kazandıracağız. "dedi.

367 KONUT, 37 YEŞİL ALAN

Kentsel dönüşüm projesi olan ve bu alanda çalışmaları devam eden proje hakkında bilgi veren Kuş'a rezerv sorusunu da soran Gülizar Gülebak'a cevap veren Başkan Mehmet Kuş; "Eyyübiye'nin yüzde seksen yedisi gecekondu. Aksa mescid bölgesi, Asya Mahallemizin Güneyi, çevre yolunun orası yaklaşık bir buçuk yıldır yapımı devam ediyor, bitme aşamasında anahtar teslimatını muhtemelen iki ay sonra TOKİ tarafından alacağız. İkinci aşama çalışmalarımız devam ediyor, 367 konut 37 işyeri yeşil alanla dinlenme yerleri olan bir proje. Vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz inşallah anlaşıp vatandaşlarımızı bu evlere taşıyacağız. Toplam 4 etaptan oluşan bir dönüşüm projesi inşallah dört etabı da tamamlayıp 3 bin konutu Eyyübiyeli kardeşlerimize kazandırmış olacağız. Alternatif rezerv alanları oluşturalım dedik sessiz sedasız ekibimiz ile birlikte geçen ay Bakan Kurum ile imzaladık. Eyyübiyeli vatandaşlarımız adına kendisine teşekkür ederim'' ifadelerini kullandı.

GİZLİ PROJENİN DETAYLARI

Seyirciden gelen soru üzerine şaşıran Başkan Kuş bu projeden henüz kimseye bahsetmediklerini söylerken sözlerine şu şekilde devam etti; ''İkizce yol güzergahında bize 800 dönümlük bir alan tahsis etti. Onunla da ilgili geçen hafta Çevre Orman Müdürü bizleri ziyaret etti, kendisinden ağaç desteği istedik bize yardımcı olacaklarını ilettiler. ilk etapta inşallah 400 dönümlük bir orman alanı oluşturuyoruz'' diyerek açıklama yaptı.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/video/8006491/urfali-baskan-mujdeleri-tek-tek-canli-yayinda-acikladi