Şanlıurfa yine son sırada kaldı

Covid-19 salgının Türkiye’ye ilk defa gelmesinden bu yana her gün vaka ve ölüm rakamlarını açıklayan Sağlık Bakanlığı bugünkü verileri açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler doğrultusunda 24 saatte 19 bin 557 vaka tespit edildi. Yaşanan bu vakaların ardından virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 245 oldu.

Bir günlük zaman dilimi göz önüne alınarak paylaşılan verilerde toplam 283 bin 250 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 13 bin 401 olduğu öğrenildi. Salgında ortaya çıkarıla verilerin yanı sıra birde aşılama oranını da paylaşan Sağlık Bakanlığı, En az 1 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 1. doz aşılama ortalama yüzde 77,22 oldu. 2. doz ortalaması yüzde 59,23 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 93 milyon 318 bin 338’e yükseldi.

ŞANLIURFA SIRASINI KORUDU

Gün gün açıklanan verilerde uzun bir süredir aşılama oranında son sıralarda bulunan Şanlıurfa bir kez daha sonra sırada bulunarak beklenen oranı sağlayamadı. Aşılama oranında son sırada bulunan Şanlıurfa olurken bunu ise Gümüşhane, Diyarbakır, Mardin, Muş, Bitlis, Bingöl, Batman, Bayburt ve Siirt takip etti.

‘’TABLOYU ARTIK DEĞİŞTİRELİM’’

Açıklanan veriler sonrası vatandaşları uyaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada; ‘’Yeni vaka sayımız 19.557 yerine 9.557 olabilirdi. Tedbirler sıkı tutulsa vefat sayılarının da hızla düşeceğini biliyoruz. Toplum bağışıklığı ise tedbir ve aşıyla kolay bir hedef! Her gün ağır sonuçları olan bu tabloyu artık değiştirelim. Başarabiliriz!” dedi.

- Urfanatik Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/7686248/sanliurfa-yine-son-sirada-kaldi