İndirimde çare olmadı: “2 yıldır satış yapamıyoruz”

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, sıfır otomobilden alınan ÖTV matrahlarında indirim yapıldı. Yeni matrah uygulamasına göre, sıfır otomobil fiyatlarında 50 bin liraya kadar varan düşüşler gözlenmişti. Peki alınan bu karar ikinci el otomobil fiyatlarına nasıl yansıyacak, ikinci el araba fiyatları da düşecek mi?

Konuyla ilgili Urfanatik mikrofonlarına açıklama yapan sektör temsilcileri, ÖTV’nin avantajı sadece benzinli araçlar için oldu ve küçük motorlu araçlar için oldu buda bölgemizde çok talep görmediği için işlerimizde bir hareketliliğe neden olmadığını belirtiyor.

“İLERİKİ GÜNLERDE DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ”

ÖTV’de indirime gidilmesiyle ileriki günlerde belirli araçlarda düşüş beklediklerini ifade eden Galerici Esnafı Abdulkadir Akçaba: “ÖTV’nin düşmesiyle birlikte piyasada bir hareketsizlik ve bir düşüş yaşandığını görüyoruz yani sabahtan belli biz buradayız daha bir müşteri görmedik. Sıfır araçlarda ÖTV indirme olduğu zaman ikinci el piyasasın da ister istemez bir düşüş yaşanır bizde bu düşüşü ileriki günlerde bekliyoruz” dedi.

“BİR AN ÖNCE PİYASANIN OTURMASINI TALEP EDİYORUZ”

Yaşadıkları sıkıntıdan dolayı iş yapamadıklarını ifade eden Esnaf Akçaba: “ÖTV indiriminin yaşandığı araçlar 1.6 ve aşağısı 3 bin motorlarda ÖTV düşüşü olmadı. 1.6 ve 1.6’nın aşağısındaki araçlarda ister istemez fiyat düşüşü yaşanmasını bekliyoruz. Esnaf olarak şunu bekliyoruz, bir an önce piyasanın oturulmasını, alışverişin tekrardan dönmesini, vatandaşlarımız hiç tereddüt etmeden kendi araçlarına binmelerini ve almalarını tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

“ÖTV İNDİRİMİNİ ERKEN KARAR OLARAK GÖRDÜM”

Son olarak ÖTV indiriminin erken alınan bir karar olduğu ifade eden Abdulkadir Akçaba: “Esnaf olarak ben bu ÖTV indirimini erken gördüm şu anda 2020-2021 model araçların biraz bayilerde fazla olmasından kaynaklanıyor. Çünkü bugün bir araç 298 bin TL’yse bunun 8’ci ayda alınması demek satılmaması demektir” dedi.

“ÖTV İNDİRİMİ KÜÇÜK MOTORLU ARAÇLAR İÇİN OLDU”

ÖTV indiriminin küçük motorlu araçlar için olduğunu ifade eden Galerici Esnafı Mehmet Şeyhanlı: “ÖTV’lerin düşmesi sadece benzinli araçlar için geçerli ve ona da bir limit konuldu o limitler ve motor hacmine göre ÖTV indirimine gidildi. Bölgemizde özellikle de doğu da dizel araçlar rağbet gördüğü için fiyatlarda ve satışlarda herhangi bir hareketlilik olmadı bizim için. ÖTV’nin avantajı sadece benzin araçlar için oldu ve küçük motorlu araçlar için oldu buda bölgemizde çok talep görmediği için işlerimizde bir hareketliliğe neden olmadı” dedi.

“2 YILDIR SATIŞ YAPAMIYORUZ”

İkinci el araçlarının pahalı olduğundan dolayı 2 yıldır iş yapamadıklarını da söyleyen Şeyhanlı: “İndirime gidilmesi iyi, güzel bir şey yani bizde hareketliliğin olmasını istiyoruz çünkü malum 2 yıldır satış yapamıyoruz bir taraftan pandemi, bir taraftan döviz kurlarının sürekli değişmesi yani biz bir hareketliliğin, indirimin olmasını istiyoruz. İndirime karşı değiliz ama indirim sadece araçlarda ÖTV ile olmuyor bizim için aslında önemli olan ikinci el piyasasının hareketlenebilmesi için, işlerin açılabilmesi, faiz oranlarının düşmesi malumunuz yaklaşık 7-8 aydır faizler sürekli merkez bankası tarafından sabit tutuluyor buda ikinci el piyasasının durmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.

“MÜMKÜNSE FAİZLER DÜŞÜRÜLSÜN”

Mehmet Şeyhanlı: “Yetkililere talebimiz faizlerin mümkünse düşürülmesi, ikinci el piyasasında hareket oluşturur diye düşünüyorum çünkü faiz oranları çok çok yüksek olduğu için krediyle araç almak isteyen birçoğu kesim bu yüzden araç alamıyor. Faizlerin düşmesi daha iyi olur malum 2 yıldır işler sürekli sıkıntı da satışların olabilmesi için devletimizin bu yönden bir çalışma yapmasını istiyoruz” dedi.

- Urfanatik Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/video/7646815/indirimde-care-olmadi-2-yildir-satis-yapamiyoruz