Kaşmer dağı imara açıldı

Şanlıurfa'da tartışma konusu olan Kaşmer Dağı, meclisten geçti. Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Olağan Toplantısında görüşülen Kaşmer Dağı, sonunda imara açıldı.

Önce, İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor meclis üyelerine okundu. Daha önce kademeli olacağı belirtilen kat sayısının düşürüldüğü belirtildi. Raporda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın incelemesi sonucu gerçekleşen görüşmede imar planında belirlenen kat yüksekliğinin 6'ya düşürüldüğü bildirildi. Raporda şu bilgiler yer aldı:

"1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli imar planı uygulanmıştır. Bakanlığın yazısı ile kentsel dönüşüm ve gelişim alanında Belediyemizce yapılacak çalışmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca etüt edilmeden yürürlülüğe konması şayet imar planları onaylandıysa askıya çıkarılmaması ve onaylı değişikliği, iş ve işlemlerin durdurulması bildirilmiş olup daha sonraki süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu incelemeler sonucu tarafımızca yapılan görüşmelerle, Cumhurbaşkanlığının yatay yapılaşma talimatı doğrultusunda İmar planında belirlenen kat adetlerinin 6 kata düşürülmesi, millet bahçesinin yerinin belirlenmesi, Adana Şanlıurfa otoyolundan planlanan giriş ve çıkışlarının verilmesi şeklindeki düzenlemelere yönelik Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine 08.10.2018 tarih ile 340 sayılı kararın ve bu kararda onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli imar planının revize edilmesi uygun görülmüştür."

Raporun okunmasının ardından Kaşmer Dağı'nın imara açılmasıyla ilgili oylama meclis üyelerine sunuldu. Bazı encümenler çekimser kalırken, Kaşmer Dağı oy çokluğuyla imara açıldı.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5455485/kasmer-dagi-imara-acildi