Urfalı adam öyle bir işe merak sardı ki, Türkiye'nin 4 bir yanında şampiyon çıkarıyor

Osmanlı döneminden bugüne kadar safkan Arap yarış atı yetiştirilen önemli merkezler arasında yer alan Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde 25 yıl önce at bakıcısı olarak işe başlayan Abdullah Gürses, zamanla nalbantlık mesleğine merak sardı.

Nalbant Gürses, İstanbul, Bursa ve Ankara'da yarış atlarına ilişkin nalbantlık eğitimleri alırken mesleğin inceliklerini de tecrübe edinmiş.

Adana'da kendini geliştirmek için bir süre çalışan Gürses, ardından Şanlıurfa'ya dönerek hipodromda ve yetiştirildikleri çiftliklerde şampiyon yarış atlarının nallarını yapıp kendisi çaktı.

Abdullah Gürses, konuşmasında babasına ait yarış atları sayesinde erken yaşta bu alanla tanıştığını ve onların sevgisiyle büyüdüğünü ifade etti. 

Türkiye'nin çeşitli illerinde eğitim gördüğüne değinen Gürses, "Nalbantlık sevgiydi, aşktı benim için. Bir gün baktığım atın nalını yaparken hoşuma gitti ve 'Bu işi yapacağım.' dedim. 2000 yılında nalbant eğitimi için İstanbul'a gittim. Bursa ve Ankara'da da profesyonel nalbantçıların yanında eğitim aldım. 2 yıl sonra Adana'ya gittim. Orada değerli bir ağabeyimizin yanında 5 yıl çalıştım. 20 yıldır bu işi yapıyorum. Bütün Türkiye genelini gezerim. Ne kadar hipodrom varsa gittim" dedi. 

"AT SEVGİSİ BAMBAŞKADIR"

Gürses, yarış atlarıyla ilgilenen herkes tarafından tanındığını anlattı. "Nalbantlık çok güzel, zevkli bir iştir." diyen Gürses, şu ifadelere yer verdi;

"At sevgisi bambaşkadır, hayvanlarla uğraşmak güzel bir şey. İçinde büyüdük, bu mesleği seviyoruz, daha da ilerlemesini isteriz. Nalbantlık ustalık ister. Tırnak seviyeli, eşit bir şekilde kesilecek, törpü çekilecek. Nalı üstüne koyduğun zaman ikisi eşit olacak. O şekilde at rahat koşar. Düzensiz olunca at sakat olur. 'Turbo', 'Ayabakan', 'Oğlumberat' gibi şampiyon atların nallarını çakmış bir nalbantım. Şampiyon atlar bize emanet. Sahipleri güvendiği için bize teslim ediyor. Bu yaptığımız iş aynı doktorun yaptığı iş gibidir çünkü küçük bir hata atın sakatlanmasına neden olur. Bu nedenle çok dikkatli şekilde işimizi yapıyoruz."

AA

- Urfanatik Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5361853/urfali-adam-oyle-bir-ise-merak-sardi-ki-turkiyenin-4-bir-yaninda-sampiyon-cikariyor