Urfa'da aile hekimine saldırı

Olay Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde meydana geldi. Muayene olmak isteyen bir vatandaş, sistemde kayıtlı olmadığı halde burada görevli aile hekimi Dr. Mehmet Karayılan'a başvurdu. Ancak acil bir durumu olmadığı belirtilen hasta, kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezine yönlendirildi. Muayene talebinde ısrar eden ancak geri çevrilen hasta, iddiaya göre Dr. Karayılan'a önce hakaret etti sonra tehditler savurdu. Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği, hastanın bir parke taşını doktorun başında parçalamaya çalıştığını söyleyerek saldırıya tepki gösterdi.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Şanlıurfa Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde Dr.Mehmet Karayılan'a başvuran, ona kayıtlı olmayan hasta yakındaki kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezinde alacağı, bakanlığımızın 'acil haller' dışında olan bir hizmet için aile sağlığı merkezinin hizmetini aksatacak düzeyde ısrarda bulunmuş, işlem için kesin kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezine yönlendirildigi için hekim arkadaşımıza defalarca hakaret ve tehditte bulunmuştur. Bir parke taşı başında parçalanmak istemiştir."

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINA TEPKİ

Açıklamada "Üyemize yapılan bu vahşice saldırı aslında sağlık bakanımıza, adalet bakanımıza atılmak istenmiştir" denilerek şu ifadelere yer verildi: "Çünkü bundan 3 ay önce çıkarılan sağlıkçıya şiddet yasası bizim de o tarihte belirttiğimiz gibi tam bir fiyaskodur.Ceza muhakemesi kanuna girmeyen sağlıkçıya şiddet yasası bizim için yok hükmündedir. Bu parke taşı bir hakime, bir emniyet mensubuna kaldırılmış olsaydı çoktan kişi tutuklanmış olurdu ama sağlık çalışanına olunca görmezden gelinmesini kabullenmedik, kabullenmeyeceğiz. COVİD-19'da şehit olan sağlık çalışanları varken ailesini, kendisini her türlü riske atan sağlık çalışanlarına bu yapılan insanlık dışıdır. Pandemi döneminde bile can güvenliği olmayan sağlık çalışanı hizmetten geri çekilebilir bunu unutmayın.Üyemizin her anlamda yanında olacağız.Ceza muhakemeleri kanuna giren sağlıkçıya şiddet yasası için sonuna kadar mücadele edeceğiz."

- Urfanatik Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5351593/urfada-aile-hekimine-saldiri