Cumhurbaşkanı onayladı! Urfa'daki o nokta kamulaştırılıyor

Kentte yeşil alan ve meydan projesi için Eyyübiye ilçesi sınırları içerisinde yer alan İpek Palas Otelin acil olarak kamulaştırılmasına karar verildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesi Yusufpaşa Mahallesi sınırları içerisinde yer alan İpek Palas Otelin, yapımı planlanan meydan projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması için onay verildi. 

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Şanlıurfa yeşil alan ve meydan projesi'nde ilk adımlar atılarak hizmete açılması bekleniyor. Verilen  karar ile Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesi Yusufpaşa Mahallesi içerisinde bulunan İpek Palas Oteli, meydan projesinin bir parçası haline getirilerek vatandaşa sunulacak. 

Yıkılacak olan İpek Palas Otel'de 1960 yılında Bediüzzaman Said Nursi Şanlıurfa'ya gelirken kalmış kaldığı 2. gün de vefat etmiş; Said Nursi odayı nasıl bıraktıysa o şekilde korunmaktadır. Otelin o odası mescit olarak kullanılmaktaydı. Nursi'nin odası her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte.

Resmi Gazetede yer alan açıklamada;  ''Şanlıurfa İli, Eyyübiye İlçesi, Yusufpaşa Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve eski listede ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazlar ile üzerlerindeki tesis ve müştemilatın, yapımı planlanan meydan projesinin ivedilikle hayata geçirilmesi amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma kanununun 27. maddesi gereğince karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5173588/cumhurbaskani-onayladi-urfadaki-o-nokta-kamulastiriliyor