Her yıl onlarca can gidiyor, aldırış eden kim!

Kent genelinde 45 dereceyi bulan kavurucu sıcaklarından serinlemek isteyen küçük çocuklar, DSİ ait sulama kanallarında ölümüne serinliyor. Güneydoğu Anadolu Projesiyle Şanlıurfa’nın sulamaya geçmesiyle Yaz’ın sıcakların 45-50 dereceye ulaştığı kentte serinlemek için su kanallarında boğulmalarda büyük artış olurken bir çok araç ise kanala düşerek ölümlü kazalara neden oluyor,  her yıl tekrarlanan önlemler ise caydırıcı olmuyor.

Özellikle kırsal alanlardaki çocuklar serinlemek için girdiği kanallar tehlike saçıyor. Serinlemenin yanı sıra kanalların kenarındaki yolları kullanan sürücüler de her an ölümle karşı karşıya kalıyor. Kanal kenarındaki tel örgü ya da çitler ise serinlemek için suya giren çocukları da, araçların kanala uçmasını da engelleyemiyor. Türkiye'de Yılda yüzlerce Şanlıurfa ise yılda onlarca vatandaşımız suda boğularak can veriyor.

Sıcaklardan bulandığı için kanala girdiklerini  söyleyen Çocuklar, ".Yüzmeyi çok iyi biliyorum, ama sulama kanalı yine de tehlikeli. Çok sıcak olduğu için yüzüyorum tehlikeli olduğunu biliyoruz burada geçen yıl bir arkadaşımız boğuldu. Yinede yüzüyoruz pamuklarda gündüz sulama yapıyoruz güneş kavuruyor bizleri bizde serinlemek için mecburen kanalı kullanıyoruz" dediler.

- Urfanatik Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5157929/her-yil-onlarca-can-gidiyor-aldiris-eden-kim