Bakan Koca Urfa için harekata geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'deki seyrine ilişkin açıklama yaparken, "Vaka sayıları bir süredir yükselişte, son 1,5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık. Servis yatağı doluluk oranı yüzde 51,3'dür. Yoğun bakım yatağı doluluk oranı yüzde 64,8'dir. Sağlık çalışanlarımız, sağlık sistemimiz, hastanelerimiz ihtiyaca cevap verecek güçtedir" dedi. Ağır hasta sayısının arttığı ve hastanelerdeki yükü etkilediğini de belirten Koca, "Erken dönemde vatandaşımızın ilaca erişimini önemsemesi gerekiyor. Zatürre oluşumunu önlememiz gerekiyor ki hastaneye gelen hasta sayımız azalmış olsun" ifadesini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı takvime uyulmasını istediklerini belirtirken, "21 Eylül'de doğrusu okulların temelde açılmasından yana bir yaklaşım içerisindeyiz. Bazı sınıfların bir şekilde eğitime başlaması gerektiğini biliyoruz" şeklinde konuştu.

Sivas ve Şanlıurfa gibi bazı illerde yoğun bakım yatağı konusunda sıkıntılar yaşandığını da duyuran Koca, "Bu dönemde Sivas'a gelen 2 milyona yakın insan oldu. Biz hastaneyi inşa ederken, yatak sayısını planlarken nüfusa göre planlama yapıyoruz ama 2 milyon kişinin bir zaman diliminde oraya gelmiş olması hastanelerdeki doluluk oranında sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Yoğun bakım sayılarımızı her geçen gün artırıyoruz. Şu an yoğun bakım sorunu yok, Urfa'da 121 yeni yatağın da devreye gireceğini söylemek istiyorum" dedi.

65 yaş üstü vatandaşlar için Türkiye geneli bir kısıtlama düşünülmediğini vurgulayan Koca, "65 yaş virüsü bulaştırır diye değil, 65 yaşa virüs bulaşırsa daha büyük risk olur diye korumak istedik. Ben sadece bir ili söyleyeyim, verilerini konuştuğumuz bir ilde hastanede yatan hastaların yüzde 42'si 65 yaşın üzerinde. İlin toplam 65 yaş üzeri oranı yüzde 6, hasta olanlar yüzde 40'ın üzerinde. Bu riskli il değil mi? İl bazında riskli bulunan bölgelerde il kurulları tarafından bu kararlar alınabilir" ifadesini kullandı.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5130881/bakan-koca-urfa-icin-harekata-gecti