Kamu çalışanlarına WhatsApp artık yasak

Bunun yerine kamu çalışanlarından yerli mesajlaşma uygulamalarını kullanmaları istendi.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehberde, yabancı mesajlaşma uygulamaları yasaklanırken yerli programları kullanma zorunluluğu getirildi.

Kamu çalışanları iş dışındaki saatlerde ve özel hayatında bu uygulamaları kullanabilecek ancak kurumsal işlemlerde yabancı uygulamalar üzerinden yazışamayacak.

Habere göre, rehberde, “Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca bilgisayarlara karmaşık parola konulması, kuruma ait bilgisayarların disklerinin veri kurtarmaya olanak sağlayacak şekilde sisteme eklenmesi istendi.

Kuruma uzaktan bağlanacak cihazların; zararlı yazılımdan korunma, işletim sistemi ve uygulama güncelliği gibi hususlarda denetimden geçirilmesi de istenirken kurum politikalarına uygunluğu güvenli uzaktan bağlantı sağlayan sistemler üzerinden kontrol edilmesi belirtildi.

Parola giriş alanlarının uzun ve karmaşık olması istenirken rehberde, “Parola cümle kullanımına izin vermeli ya da teşvik etmelidir. Kurumlar güvenlik gereksinimlerine göre parola politikası belirlemelidir. Ayrıca parolalar için bir en uzun geçerlilik süresi tanımlanmış olmalıdır. Değişen parola fonksiyonu eski parolayı, yeni parolayı ve bir parola onayını kapsamalıdır” denildi.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5060490/kamu-calisanlarina-whatsapp-artik-yasak