Urfa’da koronaya davetiye çıkaran kareler! İşte kanıtı

Ülkemizde yaklaşık 5 aydan beridir süren covid-19 salgını devam ediyor. Başlarda yüksek vakalarla tablolar oluşurken belli bir süre sonra düşüşe geçti. Halkın tedbirleri boşlaması ve dikkat etmemeleri üzerine tekrardan vaka ve ölüm sayılarında artış yaşandı.

Kentimiz Şanlıurfa’da son açıklanan verilere göre son 3 gün de vaka sayılarında ki artışta ilk 5 şehir içerisinde. Birçok kez sosyal mesafe, maske ve hijyen kullarına dikkat edilmesi uyarıları yapılsa da vatandaşlar ciddiye almayarak sokağa çıkmaya ve kurallara uymamaya devam ediyor.

Bu kuralların yanı sıra maske kullanımını yapan vatandaşlar bir doğruyu yaparken bir yanlışı da beraberinde getiriyor. Kullandıkları maskeleri belli bir saatten sonra çıkaran vatandaşlar çöpe veya maske atık kutusuna atmak yerine durak önlerine, çöp kenarına, yollara, duvarların üzerine atarak tehlikeyi iki katına çıkarıyor. Maske üzerindeki mikropların yayılmasına neden olan bu davranış aynı zamanda çevre kirliliğine ve doğa da yaşayan canlılara da zarar vermekte. Sokakta oynayan çocukların ellerine alarak oyun oynakları da bilinirken tehlike geliyorum diyor adeta.

Bu konu da uzman olan kişiler de, yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü olması halinde bir başka kişiyi hasta edebileceğini ifade ediyor.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5045006/urfada-koronaya-davetiye-cikaran-kareler-iste-kaniti