Eski başkandan tepki;“DEDAŞ işin kolayına kaçıyor”  

Nihat Çiftçi sosyal medya hesabından DEDAŞ yetkililerin yaşla kuruyu bir olarak değerlendirmemeli bahanelerle enerjiyi kesmemesine dikkat çekerek yaşanan sorunları madde madde sıraladı.

 

Çiftçi, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

 “ Şanlıurfa çiftçisinin Dedaş tarafından dağıtımı yapılan enerjiyle ilgili imtihanı devam etmektedir. Yaz mevsiminde yapılan enerji kesintileri, çiftçinin alınteri olan ürününü kuruttuğu için kabul etmiyoruz. Çiftçimizin daima yanındayız. Bu sorunu çözecek öneriler getirilmeli;

1- Öncelikle Gap Sulama Projesinin bir an önce bitirilerek, tarımsal sulama yapan çiftçilerimizin enerji külfettinden kurtulmaları gerekir.

 2- Tarımsal enerji bedeli çok yüksektir. Bir düzenlemeyle tarımsal sulamada harcanan enerji birim fiyatından indirim yapılmalıdır.

 3- 300-400 metre kuyulardan sağlanan tarımsal sulamayla toprağın işleten çiftçinin ürününe verilen sübvansiyonlar enerji bedelini karşılamalıdır.

 4- Yetiştirdiği ürün ile ülke ekonomisine katkıda bulunan çiftçinin desteklenmesi önemlidir. Çünkü; çiftçi, ekonomik kalkınmaya yetiştirdiği ürün ile destek vermektedir. Ülke ekonomisinde çarpan etkisi oluşturmaktadır.

5- Aydınlatma ve diğer enerji harcama kalemlerindeki enerji sarfiyatı kontrol altına alınmalı. İnsanımız faturasını düzenli yatırma alışkanlığı edinmelidir.

6- Dedaş yatkilileri de yaşla kuruyu bir değerlendirmemeli, işin kolayına kaçarak, sudan bahanelerle enerjiyi kesmemeliler, kesme işlemine izin verilmemelidir. Enerji bedelini yatıran vatandaşımızın hakları hepimiz tarafından korunmalıdır." dedi.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5035566/eski-baskandan-tepkidedas-isin-kolayina-kaciyor