Vali Erin uyardı! Urfa'da vaka ve ölüm sayıları artıyor

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 15 Temmuz ile ilgili basın toplantısında kentteki koronavirüs vakalarına ve ölüm artışına dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Vali Erin açıklamasında Şanlıurfa'da koronavirüs ölü ve vaka sayılarında artışın yaşandığını ifade ederek son on beş günde yoğun bakım hasta sayısında ciddi bir oranın olduğuna dikkat çekti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in koronavirüs salgını ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞ BÖLGEDE DE VAR”

“Haziran ayı başlarına kadar nüfus oranla vaka sayısının en az olduğu illerin başında geliyor. Sosyal hayat ile birlikte vaka sayılarında sadece Şanlıurfa’da değil bölgenin tamamında vaka artış var. Sosyal medya başta olmak üzere değişik kanallarda vaka sayısındaki artışa bağlı olan bazen haklı olarak daha sert uygulamaların uygulaması ile ilgili çağrıda ve davete bulunuyorlar” diye konuştu.

“81 İLDE EN FAZLA İDARİ YAPTIRIMA BAŞVURAN İLLERİN BAŞINDA OLDU”

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin: “Kurallara uymayanlara ceza yazmak bir yere kadar çözüm olabilir ama her gün polis, jandarma ve zabıta ekiplerini sokak sokak dolaşarak maske takmayan mesafe rivayet etmeyen, işyerleri için belirlemiş olan kuralları yerine getirmeyen vatandaşlarımıza her gün ceza yazdığı bir durumla karşılaşmak istemiyoruz. Buna rağmen idari yaptırım uygulandığı Şanlıurfa 81 il içerisinde en fazla idari yaptırıma başvuran illerin başında oldu” ifadelerini kullandı.

“SON BİR AY İÇERİSİNDE ÇOK FAZLA VAKA GÖRÜLDÜ”

Son bir ay içerisinde çok fazla vaka görüldüğünü ifade eden Abdullah Erin: “Elbette Şanlıurfa için 1 ay öncesine göre bugünkü durum istediğimiz ve arzu ettiğimiz seviyede değil. Hastanede tedavi altına aldığımız vatandaşların sayısında Sağlık Bakanımızın da ifade ettiği gibi son 3-4 gündür vaka tablolarına bakıldığında yoğun bakımında tedavi gören vatandaşlarımızın sayısında bir ay öncesine göre çok fazla yaşandı” dedi.

“HAYATINI KAYBEDENLERDE ARTIŞ VAR”

Hayatını kaybedenlerde artış olduğunu söyleyen Vali Erin: “Koronadan dolayı tedavi görürken hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında artış var. Hastanelerimizin yoğun bakım kapasiteler ile diğer servis kapasitelerini dikkate aldığımızda içinde çıkamayacağımız bir durumun olmadığını da ayrıca ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/5007663/vali-erin-uyardi-urfada-vaka-ve-olum-sayilari-artiyor