Geleceği İnşa Edip ve Yok Etmek

Eyyüp DAL
Eyyüp DAL

Bir toplumun veya bir milletin temelini çocuklar oluşturur. Bir fabrika düşünün ürettiği maddeyi  ürettiği sürece ayakta kalabilir.

Tabi bunun detaylı ayrıntıları var ama sadece bir kaçına değinmek istiyorum. Mesela o fabrika için sadece o maddeyi üretmek yetmiyor. Aynı zamanda maddenin sürekli kaliteli kalması ve her devirde ihtiyaçlara cevap verebilmesi gerekiyor.

Uzatmiyacam bu fabrikada sürekli üretimin yanısıra kaliteli bir madde üretildiği takdirde ayakta kalıp varlığını sürdüre bilir.

Üretim var ama üretilen maddeyi geliştirme ve ihtiyaçlara cevap verebilcek düzeye getirilmediği takdirde o madde ve üretim fabrikaya yük olmaktan öteye gitmeyecektir.

Toplumun ve milletin geleceği çocuklardır. Bir toplum veya millet her zaman var olmak istiyorsa geleceği olan çocuklara ciddi anlamda yatırımlar yapmalı.

Toplum, çocukları teknoloiye ve zamana göre hazırlamalı. Çocuklar en iyi birşekilde eğitilmeli.

Bir milletin çocuklarına en iyi verebileceği eğitim edep ve ahlak olmalı. Daha sonra fen ilimleri ve çocuğun istekli olduğu, becerikli göründüğü alanlara yönlendirilmeli.

Edep çocuklara verilir, insanlar büyüyünce onlara edebin e harfini bir öğretemezsiniz. Öncelikle edep diyoruz. Edep ve ahlak temelli  bir eğitim olmalı. Zira edep olmadan bir eğitimin olması imkansızdır.

Bir toplum veya bir millet istediği kadar fabrika kursun, istediği kadar okul yapsın, istediği kadar apartman inşa etsin eğer çocukları edep ve ahlak temelli yeteri kadar eğitmese gelecekte o çocuklar o toplumun bütün yaptıklarını tarumar edecektir.

Çocuklara yapılan en küçük bir yatırım bile kesinlikle boşa gitmeyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bunu sadece edep ve ahlak temelli eğitimi almış çocuklara istinaden ifade ediyorum.

Kimileri soracaktır ya şimdiki okullarda bu bahsedilen eğitim temeli yok mu? Ben yeterince olduğunu görmüyorum. Ciddi anlamda eksiklikler var. Bu eksiklikler yüz yıldan fazladır var ve halen devam edip yapılan yeniliklerle yeterli seviyeye geldiğimizi düşünmüyorum.

Hiç düşündünüzmü avrupanın bu günkü biliminin temelini kimlerin oluşturduğunu.  İşte bahsettiğim edep ve ahlak temelli eğitim sistemiyle zamanında ecdadımızın kurduğu bilimden yararlanan avrupalılar bugünün avrupasının teknolojik ilminin temellerini atmıştır.

Toplumumuzu ve milletimizi geri bırakmanın tek yolunun bu eğitim sistemini sekteye uğratmaktan geçtiğini anlayanlar.. toplumda edep ve ahlak sahibi olmayan, kendini bilim adamı sanan kişilerin oluşmasını sağladılar.

Şuanda insanlardaki güven sorunu, toplum bireyleri arasındaki anlaşmazlık ve artan şiddet. Liyakat eksikliği, doğrudan ve dolaylı olarak yapılan zulüm gibi konuların temelinde bu vardır.

Biz gerçekten millet olarak çocuklarımıza ciddi anlamda yatırımlar yapmalıyız. Bu yatırımlar hem maddi hem de manevi olmalı. Geleceğimizin temellerini sağlam tutmalıyız. Sağlam ve bilinçli çocuklar, sağlıklı bir toplumu meydana getirir. Her zaman güçlü olmak istiyorsak yarınları düşünüyorsak çocuklarımıza sahip çıkmalıyız ve bunun sürekliliğini sağlamalıyız.

Fabrika örneğinde bahsettiğim gibi sadece üretmek yetmiyor. Çocuklarımızı geleceğimizi edep ve ahlakla süslemeliyiz. Ancak bu şekilde her zaman bilinçli ve sağlıklı birşekilde varoluruz.

Çocuklar milletimizin temelini oluşturuyor. Bununla kimsenin oynamasına izin vermemeliyiz…

 

- Urfanatik Gazetesi, Eyyüp DAL tarafından kaleme alındı
https://www.urfanatik.com/makale/4923706/eyyup-dal/gelecegi-insa-edip-ve-yok-etmek