Ramazan'da yeniden oynanmaya başlandı

Harran ilçesinde orta yaş üstü erkeklerin vazgeçilmezleri arasında yer alan ve geçmişte toprak üstünde oynanan mangala için bahçelere çukurlar kazan, erkekler, günümüzde ise oyun için hazırlanan tahtalar sayesinde sıcak sohbetler eşliğinde  Ramazan ayında gün geçirmek için yeniden mangala oynamanın keyfi sürüyor

Mangala ile Ramazanda vakit geçiren vatandaşlar, "Mangala oyunu bizim tek eğlencemizdir atalarımızdan babalarımızdan beri bu oyun var bizler bu atamızdan kalan oyunu tekrar yaşatmak ve korumak için bu oyunu oynamaya davam ediyoruz bu taş oyunu kim kazanır kim karlı çıkar matematiği kuvvetli olandır ara sıra çocuklarımızda yanımızda otururu oyunu kavramaya çalışır, biz internet gibi oyunları bilmeyiz ama buda zeka bir oyunudur, çocuklar internette oynayacaklarına bu oyunlara alışıp ta oynarlarsa matematik zekalara daha iyi olur" dedi.

Mangala

16. yüzyıla kadar Osmanlı Devleti döneminde Türkler tarafından oynanan mangala, 4 temel kuraldan oluşuyor. Oyun, kurayla başlıyor. Süre sınırlaması olmayan oyun, iki kişi ile oynanıyor. Mangala setinde 48 taş bulunuyor. Hazinesine en çok taşı biriktiren rakibine üstünlük sağlıyor. Beş set üzerinden oynanan oyunu, en fazla seti alan kazanıyor.

- Urfanatik Gazetesi, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/4316012/ramazanda-yeniden-oynanmaya-baslandi