Fakıbaba’dan ramazan ayı mesajı!

Fakıbaba mesajında; “ 11 ayın sultanı Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız, Kur'an-i Kerim Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir. Kur’an da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden biri olan “ oruç” da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL YARDIMLAŞMANIN ARTIĞI BİR AYDIR”


Peygamber Efendimiz Ramazan ayının önemini şu hadis-i şerifte vurgulamıştır sözlerine yer veren Ahmet Eşref  Fakıbaba; “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır”. (Kaynak: Buhari, İman 28, Savm 6) Ramazan ayı sosyal yardımlaşmanın ve dayanışmanın arttığı, saygı, sevgi, merhamet gibi duyguların insanlar arasında zirveye ulaştığı mübarek ve önemli bir aydır. Bu hikmetle de alakalı olarak Rabbimiz Ramazan ayının diğer aylardan üstün olduğunu Kuran ı Kerimde de tescil etmiştir. Amellerin değeri bu ayda kat kat artmaktadır. Böylece günahlar Mevlâmızın izni ile yok olmaktadır. Ramazan ay’ı iyiyi kötüden ayıran, insanlara doğru yolu gösteren, geçici lezzet ve duygulardan arındırmakta ve nefsi terbiye etmektedir. Bunun yanı sıra Ramazan ayı affın ve mağfiretin yoğun olduğu bir aydır”dedi.

“RAMAZAN AYI MANEVİ YÖNDEN BİR RUHSAL ARINMA AYIDIR”


“Ramazan ayında insan ibadetlerden almış olduğu haz ile gönlü rahata, ruhu ise yüce Mevlasına yaklaşmaktadır. Bunun yanı sıra insanlar kulluk şuuruna ererek manevi bir olgunluğa yükselmektedirler. Kul Ramazan ayında ulaşmış olduğu manevi atmosferle sağlam bir iradeye kavuşarak manevi gelişimine katkıda bulunmaktadır. Böylece kötülüklerden sakınarak hayra koşan bir bilince sahip olmaktadır. Ramazan ayı manevi yönden bir ruhsal arınma ayıdır. İhtirasları zayıflatmakta ve ibadet etme iradesini güçlendirmektedir. Ramazan ayında duygusal bir atmosfere giren insan daha mülayim ve uyumlu manevi açıdan huzurlu bir insan haline gelmektedir.  Mevla Ramazan ayını layıkıyla eda etmeyi bizlere nasip ve müyesser eylesin. Yapacağımız dua ve ibadetlerimizi dergâh-ı izzetinde kabul ederek bizleri rahmetiyle mükâfatlandırsın. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin“başı rahmet, ortası merhamet, sonu ise cehennemden azad olan” Mübarek Ramazan’ı şerifinizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim”

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/4301719/fakibabadan-ramazan-ayi-mesaji