Urfa’da beyaz altının ekimi başladı

Türkiye’nin ikinci büyük ovası olan Harran ovasında pamuk ekimi başladı. Harran ovasındaki çiftçiler koronavirüse rağmen ovaya indi. Traktörüne binen çiftçiler, önce arazileri ekim yapılır hale getirdi, ardından ise geçim kaynakları olan pamuk ekimine başladı

Ekimden önce birçok aşamadan geçirilen tarlalar ilk önce zararlı otlardan arındırılıyor ardından ekilmeyen araziyi suluyorlar burada sulamanın ardından bir hafta nadasa bırakılıyor. Çıkan yabancı otları tekrardan tarladan temizleyerek  ardından pamuk ekimi işlemi başlamakta. Şanlıurfa’da tüm bölgelerde pamuk ekim zamanı 15 Nisan ile 20 Mayıs arasında yapılmakta. 

Şanlıurfa'da, stratejik bitki olması nedeniyle bu ürünün ekim alanı her geçen yıl artıyor. Bölgede yetiştirilen pamuk lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlanıyor.

Güneşin yüzünü göstermesiyle pamuk ekmeye başladıklarını söyleyen Çiftçiler, 'Bu süreçte, hepimize büyük görev düşmektedir. Biz de çiftçi olarak elimizden geleni yapıyoruz, Bu sezonun ilk pamuk ekimlerine başladık"diye konuştular.

- Urfanatik Gazetesi, Tarım bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/4173158/urfada-beyaz-altinin-ekimi-basladi