Terzilik mesleğin de çırak yetişmiyor!

Yıllardan beri var olan terzilik mesleği eskiye oranla önemini yitirmeye başladı. Eskiden herkesin kıyafet diktirdiği, çeyizlikler yaptırdığı terziler teknolojinin gelişmesiyle rağbet görmemeye başladı.

Terzilik mesleğinin temeli el işe dayansa da şimdiler de makinalaşmaya dönüştü. Eskiye oranla artık çırak yetişmediğini dile getiren Balıklıgöl Platosunda ki terziler ‘işimiz öldü’ dedi.

‘’AHIM ŞAHIM YAPTIĞIMIZ BİR İŞ YOK’’

Mehmet Umut; ‘’Normalde bizim iş sezonumuz, gerek ki biz gecelere kadar çalışalım ama normal gündelik iş gibi oluyor. Öyle ahım şahım yaptığımız bir iş yok şuan. Çok şükür boş kalmıyoruz ama yani o eski işler yok. Eskiye oranla işlerimiz &30’luk bir düşüş yaşadı. Bizim genellikle kırsal kesimden müşterilerimiz oluyor ve düğün sezonu olmasına rağmen gerek ki biz günde 3-5 çeyiz dikelim ama ancak hafta da 2-3 tane oluyor’’ dedi.

‘’ %50’LİK DÜŞÜŞ YAŞIYORUZ’’

Terzi Yusuf; ‘’Yöresel kıyafet dikimi ile uğraşıyoruz. Eskiye oranla işlerimiz şuan düşüşte. Bu düşüşü de çiftçiye bağlıyoruz, çiftçi iş olmayınca bizlere de yansıyor bu. Bizim iş sezonumuz olmasına rağmen %50’lik bir düşüş yaşıyoruz. Eskiden yanımızda çırak olarak 10 kişi çalışırdı fakat şu an iş olmamasından dolayı 5-6 kişi çalışıyor’’ ifadelerini kullandı.

‘’ 2 AY ÇALIŞIYORUZ DİĞER AYLAR BOŞTAYIZ’’

Terzi İsmail Yıldız; İşlerimiz şuan çok kötü durumda, ekonomik sıkıntı içerisindeyiz. Kırsal da düğün sezonu 2 ay diğer kalan günlerde boş oturuyoruz. Önceden 8 kişi çalışırdık, sabahlara kadar iş çıkarmaya çalışıyorduk, şimdi ise ikindi saatinde işimiz bitiyor. İş öldüğü için şimdi çırakta yetişmiyor, emek versek de boşta kalıyoruz’’ dedi.

- Urfanatik Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3686560/terzilik-meslegin-de-cirak-yetismiyor