Urfa'da yastık altındaki altınlar konut sektörüne kayıyor

Talep var konut yok

İnşaat malzemesindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle son dönemlerde durma noktasına gelen inşaat sektöründe yeniden bir hareketlilik hissedilmeye başlandı. Maliyetle birlikte fiyatlarda da artış olmasına rağmen Şanlıurfa'Da talep arttı. Altın ve dövizlerini bozanlar, soluğu emlakçılarda alıyor. İlk tercihler sıfır dairelerden yana oluyor. Ancak Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası, mevcut inşaatların talebi karşılamadığını söylüyor.

Yastık altındaki altınlar konut sektörüne kayıyor

"Konut piyasayla ilgili bir takım sıkıntılar var. Alım-satımda ciddi anlamda talep var ve bu talebi karşılamıyoruz" diyen Oda Başkanı Selahattin Tokmak müteahhitlere konut üretmeleri çağrısında bulunarak "Arz talebi karşılamıyor şuanda. Vatandaşların tercihi sıfır konutlar. Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü'de arz talebi karşılamıyor" ifadelerini kullandı. Fiyatlarda da artış yaşandığına dikkat çeken Tokmak, buna rağmen ciddi bir talebin olduğunu vurgulayarak nedenini şöyle açıklıyor: "Altın ve döviz yükselmiş durumda ve konut kredileri düştü. Vatandaş elindekileri bozup konut almak istiyor."

"Kiralar reel rakamlara indi"

Öte yandan konut fiyatları yüzde 20 oranında arttı ancak Tokmak, maliyeti düşünüldüğünde fiyatlar uygun olduğunu savundu. Tokmak, kira fiyatları ile ilgili ise "Bir dönem çok yüksekti ama şu an reel rakamlara indi. Örneğin 3+1 büyüklüğünde 300 bin lira değerinde bir daireyi ortalama bin lira ile bin 200 lira fiyata kiralayabiliyorsunuz. 300 bin liralık bir dairenin bu fiyatlara bulunmasını da makul görüyorum" dedi.

- Urfanatik Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3672041/urfada-yastik-altindaki-altinlar-konut-sektorune-kayiyor