Kadınların çilesi bitmiyor

Türkiye’nin en geniş tarım arazisine sahip illerin başında gelen Şanlıurfa’da pamuk hasadında kadınları faktörü büyüktür. Bölgede yaz aylarının başından itibaren kadınlar pamuktaki yabancı otları temizliyor, ardından Ağustos sonu ve Eylül başlarında pamuk toplamaya başlıyor. Pamuk işçiliğinin Ekim ayına kadar devam etmesi bekleniyor

Şanlıurfa’da 45 dereceye varan kavurucu sıcaklarda, çalışan tarım işçilerinden Emine Hanım yaptığı açıklamada “14 saati aşkın süreyle çok ağır şartlarda çalışıyoruz pamuk kilo bazında para alıyoruz kilosu 300 kuruş ortalama 80-90 kilo toplayabiliyoruz alacağımız günlük ortalama 30 Lira çok düşük ücret insanlık dışı bir rakamdır. Günlük ev gideri ve yemek parasına denk gelmesinin yanı sıra sigortasız olaraktan çalışıyoruz” diye konuştu.

Fatma Hanım ise “Geçici işçiler hiç durmadan çalışırlar. Başlarında bir elçi (işçi başı) vardır. O ne derse yaparlar, eğitimleri yok, örgütlenme yok. Oradaki işçi 16 saat o araziye mahkumdur. Arazinin yanında bir çadır kurulur, yatak sererler, bol bol çay içirirler. Gün ışığında kalkar işçiler geceye kadar çalışır. 5-6 saatlik uykunun ardından yine işe koyulurlar. Bölgede hissedilen sıcaklık zaman zaman 50 dereceyi buluyor, Sabah 6’da işe başlayıp, akşam 6’da işi bırakıyorlar. Tarım işçileri emeklerinin verilmesi devletinde mevsimlik işçilere bazı haklarını tanınmasını istiyor özellikle çalıştıkları sürece sigortaların çalışmasını istiyorlar” dedi. (Mustafa Bayar)

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3576598/kadinlarin-cilesi-bitmiyor