Halfeti'de taş evler konuk evine dönüştürülüyor

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, sahip olduğu doğal güzellikleriyle bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.

Şanlıurfa'nın 120 kilometre kuzeybatısında yer alan Halfeti'de toprakların bir kısmı, GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajının yapımı sırasında sular altında kaldı. O tarihten sonra tarımdan uzaklaşan yöre halkı turizm potansiyelini harekete geçirmeye yönelik çalışmalar başlattı, restoran işletmeciliği ve tekne turları gibi işlere yönelen vatandaşlar, ilçenin gizli kalmış doğal güzelliklerini turizmle bütün dünyaya tanıtmaya başladı. eski evler restore edilerek turizm kazandırılıyor.

Halfeti ilçesinde turizm potansiyelini harekete geçirmek amacıyla özellikle ev pansiyonculuğu konusunda yöre halkı evlerini restore ederek Butik otel, Konuk evi gibi turizme kazandırmayı amaçlıyor. Yörede daha önceden kullanılmayan birçok ev sahipleri veya satın alınarak evlerin tarihi dokusu bozulmadan restore edilerek turizm kazandırılmaya çalışıyor.

CUMBALI TAŞ EVLERİ ROSTERE EDİLİYOR

Halfeti’nin tarihi çok geriye uzanıyor. Güneyinde Zeugma Antik Kenti, hemen yanıbaşında Rumkale, Asurlular’dan Yunanlılar’a, Süryanilere kadar uzanıyor. Halfeti sırasıyla Arap, Bizans, Pers, Mısır, Sasani, Emevi ve Abbasilerin egemenliğine girmiş. 1146 yılında Romalılardan alınan şehir Memluk ordusu tarafından zaptedilmiş ve yağmalanmış. Osmanlılar 1516’da Mercidabık Savaşı’nı kazandıktan sonra Halfeti’yi ele geçirmişler. Şanlıurfa’ya bağlı olan ilçe, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Halep vilayeti Urfa Sancağı’na bağlı olan Rumkale kazasının merkeziymiş. İki dağ arasından süzülerek akan Fırat’ın artık bir yamacında kalan Halfeti’de geleneksel yapısı bozulmamış eski cumbalı taş evleri olduğu gibi duruyor. (Mustafa Bayar)

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3573786/halfetide-tas-evler-konuk-evine-donusturuluyor