Şanlıurfa'daki LPG Fiyatlarına Bir Tepkide Vekilden Geldi

Şanlıurfa'da son zamanlarda artan

LPG

fiyatlarına sosyal medya üzerinden tepki gösteren sivil toplum kuruşları ve vatandaşlar soruna bir türlü çözüm bulamadı. Son olarak Şanlıurfa barosu fiyatlara tepki gösterirkenbasın açıklamasını yapan Urfa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Avukat Eyüp Sabri Ahmer;“Şehrimizde faaliyet gösteren tüm petrol istasyonlarının LPG litre fiyatlarını yeniden gözden geçirmelerini aksi halde ilgili kuruluşlara şikâyet edeceğimizi ve suç duyurusunda bulunacağımızı halkımızla paylaşmak isteriz ” ifadelerini kullanmıştı.

HDP Şanlıurfa milletvekili Ömer Öcalan'da duruma tepki göstererek yaptığı açıklamada; ''Açıkça anlaşıldığına göre, Şanlıurfa’daki Petrol istasyonları kendi aralarında anlaşarak hem rekabeti ortadan kaldırarak tüketicileri mağdur etmektedirler hem de yasal zorunlulukları yerine getirmemektedirler. Konu ile ilgili olarak üst birim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun fiyatlar üzerindeki tek etkisi, dağıtım şirketlerinin web sitelerinde belirttikleri rakamın üzerinde fiyatla satış yapmaları halinde yaptırım uygulamaktadır. LPG dağıtım istasyonları ise kendi web sitelerinde LPG litre satış fiyatını yüksek göstererek hile yaparak kanunları dolanmaya çalışmışlardır'' dedi.

Vekil Öcalan TBMM'ye sunduğu önergede su sorulara yer verdi:

1-Şanlıurfa’da LPG fiyatlarının Türkiye ortalamasının üzerinde ve çevre illere nazaran aşırı yüksek olmasının temel gerekçesi nedir?

2-Şanlıurfa’daki Akaryakıt istasyonlarının kendi aralarında yaptıkları tekelleşme iddialarına dair Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?

3-Türkiye genelinde LPG’ye yapılan indirimlerin Şanlıurfa’daki fiyatlara neden yansıtılmaktadır?

4-LPG satışlarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş bir alt ve üst sınır var mıdır? Böyle bir sınır varsa bu sınır nasıl belirlenmektedir? Bu durumun takibi ve denetimi nasıl yapılmaktadır?

5-LGP satışı yapan akaryakıt istasyonlarının serbest ticaret bağlamında her birisi kendi fiyatlarını belirleme imkânları var mıdır?

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3573041/sanliurfadaki-lpg-fiyatlarina-bir-tepkide-vekilden-geldi