Şanlıurfa, büyük açıkla eğitime başlıyor

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Coşkun: “Aldığımız duyumlara göre 5 ila 6 bin arasında öğretmen ataması yapılacak ama bu sayı oldukça yetersiz” dedi.

Türkiye genelinde Pazartesi’den itibaren okula uyum haftası başlarken, normal okulların da açılmasına kısa bir süre kalırken, Şanlıurfa’daki öğretmen açığı öğrencileri ve eğitim camiasını tedirgin ediyor.

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, mevcut 10 bin 500 öğretmen açığının kapatılması gerektiğini söyledi. 5 ila 6 bin arasında öğretmen atamasının yapılacağını söyleyen Coşkun, bu atamanın mevcut açığı kapatamayacağını söyledi.

“ÖĞRETMEN EKSİĞİ, EĞİTİM SORUNLARINI ARTIRIYOR”

Şanlıurfa’da mevcut 10 bin 500 öğretmen açığının olduğunu söyleyen Coşkun, bu nedenle Şanlıurfa’da eğitim sorunlarının arttığını kaydetti. Eğitimin temelinin öğretmenler olduğunu hatırlatan Coşkun, “öğretmen olmadan öğrenciler nasıl ders alacak? Eğitim sorunlarının bitirilmesi için, önce öğretmen eksiğinin giderilmesi gerekiyor” diyerek, öğretmen açığına dikkat çekti.

Şanlıurfa’nın eğitim konusunda Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu da vurgulayan Coşkun, “bilindiği gibi Şanlıurfa, eğitimde çok arka sıralarda yer alıyor. Bunun elbette ki birçok nedeni var ama temelinde öğretmen açığı yatıyor. Öğretmen olmadığı sürece bu sorunlar devam edecek. Şanlıurfa’nın eğitimde kalkınabilmesi için mevcut öğretmen açığının kapatılması gerekiyor” dedi.

“NORMAL EĞİTİME DÖNÜLSÜN”

Sabahçı ya da öğleci şeklinde iki grupta eğitim verildiğini anımsatan Coşkun, bu sistemin değişerek, sabah 9 ile akşam 3 arasında eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

Sabahçı grupların okula yetişmesi için sabahın erken saatlerinde uyandığını ve bu durumun da öğrencilerin derslere odaklanmasını engellediğini söyleyen Coşkun, “şuan öğrenciler, sabah erken kalkıp okula gidiyor. Bu durum da öğrencilerin uykusuz kalmasına neden oluyor. Uykusuz kalan bir öğrenci de, ister istemez derse adapte olamaz. Bu nedenle eğitimin normale dönmesini istiyoruz. Sabah saat 9’da eğitim başlasın, 3’te bitirilsin. Öğrenciler bu şekilde çok daha rahat bir eğitim alacak” şeklinde konuştu.

Coşkun, eğitim sorunlarının Şanlıurfa’da yaygın olmasının bir diğer sebebinin de öğrencilerin büyük bir kısmının tarlada çalışması olduğunu vurguladı. Ali ÇETİNKAYA

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3571541/sanliurfa-buyuk-acikla-egitime-basliyor