Fıstık yetiştiricileri zarar etti

Antep fıstığı olarak bilinen kırmızı fıstık yetiştiricileri, ürün toplama sezonu içerisine girerken, rekoltenin ciddi anlamda düştüğünü kaydetti. Rekolte düşüşünün yanı sıra fıstıkların içinin boş olduğunu söyleyen çiftçiler, yaptıkları masraflar nedeniyle zarara uğradıklarını bildirdi. Kentin birçok bölgesinde yetiştiren ve birçok kişinin bu şekilde geçimini sağlamasını sağlayan çiftçiler, öte yandan fıstıklara hastalık bulaştığını belirtti.

Fıstık ağaçlarına giren hastalığın ürünü ciddi anlamda olumsuz yönde etkilediğini söyleyen fıstık üreticisi Mahmut Şeker, “Bozova’da 40 dönümlük bir arazi üzerine fıstık bahçesi kurdum ama kazanç yerine zarar elde ettim. Bu sene kış aylarında don olayları yaşandı, havalar soğuktu ve fıstık bahçeleri oldukça olumsuz etkilendi.

Tüm bu sorunlar nedeniyle rekolte düştü ve diğer yandan fıstıklara hastalık girdi. Hastalığın bulaşması nedeniyle fıstıkların büyük bir kısmının içi boş kalıyor. Böyle olunca da satamıyoruz. Yıl boyu yaptığımız tüm masraflar boşa gitti. Şuan zararımızı nasıl kurtaracağımızın derdine düşmüşüz” diye konuştu.

Ürünlerin az olduğunu söyleyen Şeker, büyük fabrikalara satmak yerine bütün fıstıkları tezgahlarda satmayı hedeflediklerini söyledi. Tezgahlarda kilosu 15 liraya satılan fıstıkların fabrikalar tarafından daha ucuza alındığı bildirildi.

Fabrikalara satarak daha çok zarar edeceklerini belirten Şeker, “zaten verim oldukça düşük, bir de ucuz fiyata verirsek, tamamen zarar ederiz. En iyisi hepsini tezgahta kilo ile satacağız. Tezgahlarda fıstığın kilosu 15 liraya satılıyor. Fabrikalar 5 liraya bizden almaya çalışıyor. Zaten büyük bir kayıp içerisindeyiz. Eğer fabrikalara satarsak bu zararımız ikiye katlanacak” dedi.

Ürün kaybı yaşayan çiftçilere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün destek çıkması gerektiğini söyleyen fıstık üretici Numan Paydaş ise, çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. İbrahim Halil Badak

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3567104/fistik-yetistiricileri-zarar-etti