3.Dünya Savaşı Çıkar mı?

Kenan Karataş
Kenan Karataş

Ortadoğu’da ülke sınırları değişebilir mi? Ya da 3. Dünya savaşı için şartlar oluşabilir mi? Doğrusunu isterseniz Ortadoğu’nun son yıllarda içinde bulunduğu kaos durumu beni karamsarlığa ve bu sorulara cevap aramaya itmeye başladı diyebilirim.Çünkü sınırların şimdi değil çok uzun zaman önce değiştiğini ve bu durumun batılı güçlerin iştahını kabarttığını defalarca izah etmiştim .Hemen belirtmemiz gerekir ki sınırların değişmesi demek sadece ulusal sınırların değişmesi olarak algılanmamalı ülke bütünlüğünü zedeleyen iç sınırların diğer güçlerin hakimiyetine geçmesi de sınırın değişmesi anlamını taşımaktadır.

Örneğin Irak ; sizce Irak’ta üniter yapı hala korunuyor mu veya ülkenin tam bağımsızlığından söz edebilir miyiz ya da merkezi iktidar yönetimi mi ülkeye hakim?

Şimdi Irak merkezi hükümetinin egemenlik sınırını düşünmeye çalışalım ! Sadece orta kısım da yani bir bölgeyle sınırlı ve diğer ülke sınırların da kontrol erki tamamen başka grup ya da güçlerin elinde.Diğer yandan IŞİD kendi yasalarını uygulayabileceği bir alanı sınır çizmek suretiyle elinde bulundurmakta. Kuzeyde yani Türkiye sınırın da tamamen Barzani güçlerinin egemenliği söz konusu.Gördüğünüz gibi yukarıda saymaya çalıştığımız bölünmüşlük durumun da Irak’ın sınır bütünlüğünden söz etmemiz mümkün değil.

Gelelim Suriye’ye ,kimin hangi bölgede hakim olduğu konusu hala netlik kazanmış değil.Özgür Suriye Ordusu merkezi hükümetin yasalarını tanımadığı gibi iç dinamikleriyle hareket etmekte.Merkezi Esad güçleri ise ülkenin sadece küçük bir bölgesinde yasalarını uygulayıp etkinlik sağlayabiliyor.Kürt güçleri Türkiye sınırının uzun bir boylamına hakim durumda..Suriye’yi harabeye çeviren IŞİD ise petrol kaynakları dahil olmak üzere bir çok önemli noktayı elinde bulundurmakta ve kendi yasalarını uygulamakta. Yani bu durumda da Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de tam bağımsız bir devlet sınırından söz etmemiz mümkün gözükmemektedir. Mısır,Libya ve Filistin gibi devletleri de sınırları net olmayan devletler arasında sayarsak 3. Dünya savaşı ya da emperyal aktörlerin hegemonya hayalleri olasılıklar arasın da sayılabilir.

Peki ulusal sınırların yok sayılmaya başlandığı Ortadoğu’yu neler bekliyor? Açıkçası ben 3. Dünya savaşını ihtimaller arasın da görmüyorum.Rus jetlerinin Türkiye hava sahsını ihlal etmesi Nato’nun uyarı niteliğinde açıklama yapması gibi gelişmeler bana pek inandırıcı gelmemekte.Daha açık söylemek gerekirse ne ABD nede diğer müttefik batılı güçler Türkiye’nin yüzüne gözüne aşık olmadığı gibi Türkiye insanları da pek umurlarında değildir.Onların düşündüğü tek şey yer altı zenginlikleriyle göz kamaştıran Ortadoğu hegemonyasını elde edememe tehlikesiyle karşı karşıya oluşudurlar.Çünkü onlar için Rusya BOP’a engel olabilecek bir güçtür ve durdurulması gerekiyor.Bu durum da Nato gücü kullanılarak Rusya’nın geri adım atması sağlanacaktır ve 3. Dünya savaşı yaşanmayacaktır.Diğer bir yaklaşımla Büyük Ortadoğu Projesi var gücüyle devam edecektir.

- Urfanatik Gazetesi, Kenan Karataş tarafından kaleme alındı
https://www.urfanatik.com/makale/3566561/kenan-karatas/3dunya-savasi-cikar-mi