Urfalı Vanes Emmi

1.Dünya savaşıyla birlikte Gaziantep,Şanlıurfa ve Maraş’ta yaşayan çok sayıda Türkiyeli Ermeni vatandaşımız Suriye’nin Sülaymaniye bölgesine zorunlu göçe tabi tutulurlar.Urfa’dan ayrılmak zorunda bırakılan yüz binlerce Ermeni kardeşlerimizin halen yaşadıkları bölgelerde aile içerisinde Türkçe ve Arapça konuşmaya devam ettikleri ve Urfa’yı özlemle andıkları söylenmektedir.

Fransız ve İngilizlerin Urfa’yı işgaliyle Halep’ten Urfa’ya geri dönün çok sayıda ki Ermeni vatandaşımız özellikle Fransızların baskısı ve kışkırtmasıyla Urfalılarla olan sıcak ve samimi ortamın kaybolmaya başladığını ifade ederler.Ermeni asıllı Urfalı Dr. Josef bir açıklamasın da “Fransızların Urfa’yı terk etmesiyle birlikte bizle Urfalılar arasına ektikleri nefret tohumları yeşermeye başladı ve eski komşuluk ortamını yakalayamadık” demektedir.1921 yılında Ermeni cemaati aldıkları karar gereği ikinci kez Urfa’dan ayrılırlar.Urfa’lı Josef usta,Urfa ermeni cemaati lideri Doktor AgopBeşliyan giden Ermeni vatandaşlarımız arasındaydılar.Bir grup Ermeni vatandaşımız ise tüm bu zorluklara rağmen doğdukları daracık Urfa sokaklarını terk etmeyip yaşamalarını sürdürmeye çalışmışlardır.Urfa’da kalıp yaşamını sürdüren isimlerden biride Vanes Emmiydi.

Urfalı Vanes Emmi Kimdir?

Vanes emmi bir çok Urfalının hastalığına derman olmuş bir halk hekimiydi.Gerçek adı Vanes/OhannesMoripek olan Urfalı Vanes emmiyi günümüz genç neslin hatırlayacağını ya da duymuş olduğunu pek sanmıyorum.Daha çok dedelerimizin,ninelerimizin ve diğer büyüklerimizin hatırlayacağı Vanes emmi tam olarak 1910 /70 yılları arasında Urfa’da yaşamış Ermeni asıllı bir halk hekimiydi.Vanes emmi o tarihlerin tanınan isimleri olan,ÇilArif,Helliko,NuriBaba,ArapReşogil,Şıh Abdullah gibi Urfalılarla anılırdı.

VanesEmmi,kırlardanbayırladan,dağlardan topladığı bitkileri eve getirir günlerce uğraşıp meydana çıkardığı bitkisel karışımlarla Urfalı hemşerilerine derman olmaya çalışırdı.Söz konusu yıllarda tıp doktorları olmasına rağmen Vanes emminin evi gün boyu hastalarla dolardı.BüyüklerimizVanes emminin paragöz biri olmadığını asla hastalarla pazarlık yapmadığınıve hatta hastaların geçerken masa üzerine bıraktıkları parayı dahi saymadığını söylerler.Vanes emmi sigara tiryakisiydi,günde üç dört paket sarılı sigara içermiş.Sigara tiryakisi olmasına rağmen ramazan ayında iftar saatinden önce ağzına bir tek sigara dahi almazmış.

Vanes emmi dini inancı gereği oruç tutmamasına rağmen oruç tutan Urfalı Müslümanlar gibi iftar saatine kadar sofra kurmaz,sokakta,halk içerisinde yemez içmezdi.İftar saatini bekler öyle yemek yerdi.

Urfalı Vanes emmi kimleri iyileştirmemişti ki ! Her evde mutlaka Vanes emminin iyileştirdiği bir hastaya rastlamanız mümkündü..Urfalıİsmo,Abdo,Reşogibi.İsmohasta olan ninesinin iyileşmesinde dermanı en son Vanes emmide bulduğunu söyler.Yinegünümüz Urfalı iş adamlarından Sn. Tavaş babasının kurşun yarasını Vanes emminin iyileştirdiğinden söz eder.Vanes emmiyle tanışma ve sohbet etme imkanı bulan büyüklerimizin ağzından bugüne kadar onunla ilgili olumsuz tek kelime duymadım.

Ama üzülerek şunu söylemek isterim ki,Vanes emminin hayatıyla ilgili yeterli kaynak bulmanın bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim.Sadece büyüklerinizden ve birkaç satırla geçilen notlardan elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda bir şeyler yazabiliyorsunuz.Kendisiyle ilgili duyduklarımdan sonra Urfalı halk hekimi Vanesemminin resmini çok merak ettim.Fakatne acıdır ki saatlerce araştırmama rağmen bir resmine dahi ulaşamadım.

Ne çok vefasızmışız,ne çok umursamazmışız.! Keşke birileri çıkıp Vanes amcayla ilgili bir kitap bir makale veya hayatını anlatan bir yazı yazsaydı.Bizler bu kadar nankör değiliz ya da olmamalıyız.Vanes emmi din,dil,ırk ayrımı yapmadan kendisine gelen tüm hastalara derman olmaya çalışmıştı.Yaptığı tüm iyiliklere karşın çoğu kez ötelenmiş,hakareteuğramış,gavur diye toplum dışına atılmak istenmişti.

Biz Urfalılar olarak Vanes emmiye olan minnet borcumuzu ödeme zamanı geldi diyorum.İnanın elimde yetki olsaydı bugünden tezi yok Vanes emminin ismini yaşatmak adına ivedilikle bir karar alır ya bir parka ya da sokağa Vanes emmi ismini koyardım.Elimde böyle bir yetki olmadığına göre,yine her zaman ki gibi yetkililere seslenmekten başka çare bulamıyorum.Sayın valim ve sayın belediye başkanlarım lütfen gelin Vanes emminin ismini yaşatalım.Çok zor değil be sayın yetkililer,isteseniz ilk meclis toplantısında karar alır ve bir parka Vanes emminin ismini verebilirsiniz.

Eyyübiye belediye başkanı Sn. Mehmet Ekinci’den ayrıca özel istekte bulunmamız gerekiyor.Çünkü rahmetli Vanes emminin şuan ki Eyyübiye ilçesi sınırları içinde yaşadığı söylenmektedir.Yanidolaysıyla bu minnet borcunu yerine getirmekte en yetkili isim Sn. Ekinci olarak gözükmektedir.Bizde Sn. Ekinci’den Ermeni asıllı vatandaşlarımızı sevindirecek müjdeyi biran önce bekliyoruz.

Din,dil ve ırk ayrımının olmadığı bir yaşam dileğiyle..Allah yar ve yardımcımız olsun.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3564949/urfali-vanes-emmi