Çoğu babasını savaşta kaybetti

-Ali Çetinkaya-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki çadır kentlerde kalan sığınmacı çocukların büyük bir kısmı, bundan sonraki hayatını babasız bir şekilde geçirecek. Suriye’nin Halep kentine bağlı Kobani’de 14 Eylül günü IŞİD terör örgütünün saldırısı sonucu Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan mülteciler, kış aylarının zorlu koşullarıyla mücadele ediyor. Çadırlarda kalan ailelerin çoğunu kadınlar geçindirirken, erkekler ya savaşta hayatını kaybetmiş, ya da cephede savaşıyor.

“EŞİM ÇATIŞMADA HAYATINI KAYBETTİ”

Suruç’taki çadır kentte kalan Hatice isimli Kobanili kadın, eşinin savaşta hayatını kaybettiğini ve Kobani’de gömüldüğünü söyledi. Eşi öldükten sonra çocuklarına kendisi bakmak zorunda kalan Hatice, mülteci konumuna düştüğü için zorluk yaşadığını belirterek, kış aylarında ülkelerinden uzakta kalmanın ayrı bir zorluk olduğunu dile getirdi. Gurbette çocuklarına bakmanın zorluklarını dile getiren Hatice, yaptığı açıklamada, “Eşim 2 ay önce IŞİD’e karşı çatışırken, hayatını kaybetti. Mezarını da Kobani’de yaptık. Burada ciddi anlamda zorluk yaşıyorum. Bir yandan ülkemden evindem uzaktayım. Bir yandan da eşimi kaybettim, çocuklarıma bakmak zorundayım. Bir an önce ülkeme geri dönmek istiyorum” dedi.

Öte yandan çadır kentin genelinde kadınlar fazla olurken, bu kadınlar savaşın biteceği ve ülkelerine döneceği günü bekliyor.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3560042/cogu-babasini-savasta-kaybetti