I. DÜNYA SAVAŞI NEDEN BİTMEDİ

Kamile Özdemir
Kamile Özdemir

Değerli okuyucular,11 Kasımda Paris'te dünya ülke liderleri "Birinci Dünya Savaş'ının" sona ermesinin 100.cü yılını kutlamak amacıyla bir araya geldiler. Bu toplantının bir amacı olmalı..."Ya bundan sonra savaşlar olmasın diye, yada savaşlara destek vermek amacıyla" böyle tarihi günler kutlanır. Katliamların tarihlerinin kullanmasının nedenleri; Bir kez daha Katliamların yaşanmaması içindir. Şimdi I. Dünya savaşının 100.cü yılın kutlanması bana göre şu an Orta doğuda ve Orta Afrika'da yaşanan iç savaşlara destek vermek amacıyla bir araya gelinmiştir...

Çünkü şu an dünya gündemi Suriye'deki iç Savaşla uğraşırken Orta Afrika'da yedi, sekiz ülke daha insanlık trajedisi yaşıyor...Bu insanların acil yardıma ihtiyaçları var. Burundı, Nijerya, Kamerun, Orta Afrika, Haiti, Güney Sudan ve Yemen bu ülkeler şu anda iç savaş, şiddet, kuraklık ve açlıkla mücadele ediyorlar...Maalesef Orta Afrika'da iç savaş, tecavüz ve ırkçılık saldırıları her gün artarak devam etmektedir.

Dünya medyası Ortadoğu'da olan bitenleri gündeme getirirken, nedense Orta Afrika'da olan bitenden habersiz yaşıyor...Şu an Orta Afrika kesiminde yer alan Burundı'de on üç yıldır iç savaş var. Burundı'de şu an üç milyon insanın acil yardıma ihtiyacı var. Kamerun'da yine üç buçuk milyon insan yardıma muhtaç...Terör ve şiddetin kurbanı Nijerya sekiz milyon insan açlık ve fakirlikle mücadele ediyor...Güney Sudan'da beş milyon savunmasız insanlar hep evini ve sıcak yuvalarını terkettiler. "Ama dünya olarak sadece Suriye'deki iç savaşa odaklandık gidiyoruz." Suriye'deki iç savaşın nedeni de belli...Ülkelerin Türkiye üzerinde oynadığı bir oyundur...Türkiye'nin burada çok akıllı hareket etmesi gerekli...Amaç; Türkiye'yi savaşa sokmak...Evet bir asırlık bitmiş bir savaşın arkasına baktığımızda halen küresel ve ekonomik savaşların bitmediğini görmekteyiz...Savaşlar devam ediyorken o zaman I. Dünya savaşın bitmesinin 100.cü yılın kutlanmasanın ne önemi var.

Savaşsız bir dünyayı gençlerimize bırakmak umuduyla...

Allah'a emanet olun...

- Urfanatik Gazetesi, Kamile Özdemir tarafından kaleme alındı
https://www.urfanatik.com/makale/3553845/kamile-ozdemir/i-dunya-savasi-neden-bitmedi