Suriyeliler 5 Binden Fazla Şirket Kurdu!

Özelikle açtıkları Dış Hekimlikleri, Sağlık Kabinleri, Eczane tarzı İlaç depoları da bir hayli fazla. Şanlıurfa’da nüfuslarının fazla olması bu tür yerlerin açılmasına sebep vermektedir.

Suriyelilerin Türkiye'de kurdukları şirket sayısı geçtiğimiz yıl sonunda 5 bin 647'e ulaştı. Bu şirketlerin toplam sermayeleri ise 751 milyon liraya denk geliyor.

Türkiye, Suriyelilerin en fazla yatırım yaptığı ve şirket kurduğu ülkeler arasında bulunuyor. Özelikle Şanlıurfa’da kurdukları dükkânlar Türkiye’de en fazla kurdukları yerler arasında ilk sıralarda Suriye vatandaşları tarafından kurulan ve yabancı sermaye niteliğindeki şirket sayısı 2016 sonunda 5 bin 647 oldu. Suriye, Türkiye’de en fazla yatırım yapan ülkelerde Almanya’nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Türkiye’de 6 bin 846 adetle en fazla Almanya menşeli yabancı sermayeli şirket bulunuyor.

Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketler içinde, adet bazında Suriye vatandaşlarının şirketleri ikinci sıraya yükseldi. Şanlıurfa’da Yabancı şirketler sıralamasında ilk sırada bulunuyor. Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş sonrası Türkiye’ye çok sayıda göç yaşandı. Ortalama 3 milyonun üzerinde Suriye vatandaşı Türkiye’de yaşıyor. Bu kişiler daha sonra Türkiye’de ekonomik faaliyet göstermeye başladılar. Ardından da hem ekonomik faaliyetlerin gereği hem de sağladığı çeşitli avantajlar nedeniyle şirket kuruluşları hızlandı.

2014 yılında Türkiye’de 2 bin 106 Suriye menşeli yabancı sermaye yatırımı bulunuyordu. Bu sayı 2016’da, 2014’e göre yüzde 168,5 artışla 5 bin 647’ye ulaştı. Suriye vatandaşlarının kurduğu şirketler böylece Türkiye’de ikinci sıraya yerleşti.

SERMAYELERİ 751.6 MİLYON TL

Öte yandan,

TOBB

verilerine göre son 4 yılda Suriye vatandaşlarının çoğunluk ya da bütün hisselerine sahip olduğu şirketlere, Suriye vatandaşlarının koyduğu sermaye tutarı 751 milyon 638 bin TL oldu. TOBB verileri, ticaret sicili verileri üzerinden oluşturuluyor. Verilerden şirketin toplam sermayesi değil, yabancı ortağın koyduğu sermayenin tutarı veriliyor.

- Urfanatik Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3553645/suriyeliler-5-binden-fazla-sirket-kurdu