Teröristler okulu "harabe"ye çevirdi

DİYARBAKIR

(AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu adeta "harabe"ye dönenMardinkapı İlkokulu/Ortaokulu,terör örgütünün bölgedeki binalardaoluşturduğu tahribatı gözler önüne seriyor.

7 HaziranMilletvekili Genel Seçimi'nin ardından kırsaldaki saldırılarını şehir merkezlerine ve ilçelere taşıyarak,hendek kazıpbarikat kuran, yollara, hendeklere ve barikatlara patlayıcı tuzaklayanPKK'lı teröristler, yaşamı hiçe sayan saldırılarındabölgedeki birçok eğitim kurumunuda hedef alıyor.

"Karargah" gibi kullanarak ateşe verdikleri birçok okulu kullanılamaz hale getiren teröristler, çocukları eğitimdenmahrum bırakan saldırılarını sürdürüyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının sürdüğü 6 yerleşim yerindenbiri olan Hasırlı Mahallesi'nde bulunan veteröristlerinöncetahrip edip onarıma başlanacağı sırada daateş verdiği Mardinkapı İlkokulu/Ortaokulu,terör örgütünün bölgedeki binalardaoluşturduğu tahribatı gözler önüne seriyor.

Teröristlerce masa ve sıraların yakılıp büyük zarar verilen okulda, öğrenciler tarafından çizilenve sınıflardaki panolara asılan resimlerde bile mermiizleribulunuyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 14 Ekim'de terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için gerçekleştirilen operasyonlar sırasında, evler, iş yerlerive ibadethanelerin yanı sıra Mardinkapı İlkokulu/Ortaokulu'nu da hedef alanteröristler, kapısını kırarak girdikleri okulu "karargah" gibi kullanmıştı.

Teröristlerce büyük oranda tahrip edilen okuldaİl Milli Eğitim Müdürlüğünceonarım çalışması başlatılmıştı. Onarım çalışmaları kapsamında iskelelerin kurulduğu okulu "karargah" gibi kullanmaya devam eden ve çimento torbalarını kendilerine siper yapan teröristler, aralık ayında yürütülen operasyonlar sırasındaokulun etrafını saran güvenlik güçlerince köşeye sıkıştırılınca binayı ateşe verip kaçmıştı. Teröristlerin saldırıları sonucu okul kullanılamaz hale gelmişti.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3535700/teroristler-okulu-harabeye-cevirdi