Urfa’da Kuş Sevgisi

Evlerin damında veya özel oluşturulan odalarda yetiştirilen İspir, gökşamı, bağdadi, meverdi, zırhlı, müsevet ve sarınakışlı gibi damızlık güvercinleri, özelliklerine göre satışları devam ediyor.

Haşimiye Meydanı'ndaki tarihi Kapalı Çarşı'da toplanıp, görüş alışverişinde bulunuyor, sohbet ediyor. Kuşçular, haftanın belirli günlerinde cins kuşlar için burada düzenlenen ihalelere de katılıyor. Güvercin severler satın almakta yaşadığı kuş pazarında fiyatları cinsine göre değişiyor.

Gelin gibi süslenen İspir, gökşamı, bağdadi, meverdi, zırhlı, müsevet ve sarınakışlı gibi damızlık kuşlar, özelliklerine göre meraklıları tarafından 30 bin liraya varan fiyatlardan alınıyor.

En dikkat çeken kuşlardan İspir, 2 bin liradan başlayıp 50 bin lira, bağdadi ise bin ile 20 bin lira arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor.

Kuş Pazarında yıllardır kuş satıcılığını yapan İbrahim Yakacı yıllardan biridir bu işi yaptığını ve 20 bin TL’ye kadar kuşların olduğunu söyledikten sonra şunları ekledi. Yakacı: “Ben yıllardır bu işi yapıyorum ve işimiz çok seviyorum. Çeşit çeşit kuşlar var burada fiyatları değişiyor. Türleri değişiyor bazı kuşlar 5 saat boyunca havada kala biliyor. Bazılarının fiyatı 20 bin TL. Kuş seven insanların sayısı Urfa’da bir hayli fazla burada ihaleler yapılıyor. İhalelerde satın almak için millet kapış kapış fiyatları veriyor.”

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3522326/urfada-kus-sevgisi