Kim bu Baronlar?

Umut DELİ

Son zamanlarda Türkiye genelinde bir çok vatandaşı telefon ile arayarak kendini Savcı, Polis, Hakim olarak tanıtan ve Milyonlarca TL vurgun yapanların Devlet kurumunda köstebek var olduğunu akıllara getirdi. Şahısların daha önceden haklarındaki davalara kadar bilen dolandırıcılar içerden yardım alarak dolandırıcılık yaptıkları yapılan anekdotta görüldü.

500 BİN DOLARLIK VURGUN ÖNLENDİ!

Hatırlandığı üzere özellikle Akçakale ilçesinde meydana gelen telefon dolandırıcılığı son olarak İstanbul’da bir yabancı uyruklu bir kadının 500 Bin Dolar’ lık vurgun yapmak isterken Şanlıurfa Polisinin itinalı çalışması ile söz konusu dolandırıcılık önlenmiş ve para sahibine teslim edilmişti.

HER YIL YÜZLERCE İNSAN BU ŞEKİLDE DOLANDIRILIYOR!

Sadece bu konuyla yola çıkıldığında şahsın bazı kimlik bilgileri ve hakkındaki özel hayatın bile bilinmesi Devlet kurumların bazı köstebek veya köstebeklerin var olduğu kanısını tamamen taşımakta olduğu görüldü. Yılda yüzlerce insanı bu şekilde arayarak kendini Savcı, Polis, Hakim kimi sahte kimlikler ile tanıtan dolandırıcılar uyguladığı yöntemle de şahsın başkasına ulaşmasına hatta gerçek polise bile inanmamasına neden oldu.

GÖZLERİ PARA HIRSI BÜRÜMÜŞ

Dolandıracakları masum vatandaşları arayan Gözü Para hırsı bürümüş Dolandırıcılar sırf yakalanmamak için ise karşı taraftan telefonlarını asla kapatmamalarını ta ki bankaya yatırılacak para işleminin gerçekleşmesiyle telefonun sonlandırmasıyla kayıplara karışıyor. Ne var ki bazı duyarlı vatandaşlar söz konusu masum vatandaşların dolandırıldığını veya panikli olmasını polise bildirene kadar olaylar ne yazık ki gün yüzüne çıkmıyor.

Kim bu Baronlar?Defalarca gerçekleşen operasyonlarda yakalanan şahısların verdikleri ifadeler ne olduğu bilinmediği gibi merak konusu olurken masum vatandaşların özel bilgilerine kadar ulaştıkları Dolandırıcılar nasıl oluyor da vatandaşların bilgilerine ulaşıyor sorusunu düşünmemek akla zarar veriyor.

EMNİYET UYARIYOR, HALK UYMUYOR!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hemen hemen 3 veya 5 günde bir tüm vatandaşların telefonlarına SMS yolu ile ulaşılarak kendilerini Polis, Hakim, Savcı olarak tanıtan kişilere itibar etmemelerini ve böyle bir durum konusunda hemen 155 Polis ihbar hattını arayarak durumu bildirmelerini istemesine rağmen vatandaşların öyle bilgilerini alan Dolandırıcılar hiçbir şekilde kendilerini deşifre etmiyor.

KİM BU KÖSTEBEK VEYA KÖSTEBEKLER?

Masum vatandaşların özel bilgilerini, Kimlik bilgileri, Haklarında daha önce açılan davaları hatta ve hatta adli sicil kayıtlarının yanı sıra kendilerine ait mal varlıklarına kadar bilen Dolandırıcılar bu bilgileri nereden aldığı merak konusu. Sadece devlet kurumların alınabilecek bu bilgilerin Dolandırıcıların eline geçmesi bazı kurumlarda köstebek veya köstebeklerin olduğunu gösteriyor.

Dolandırıcılık konusunda yüklü miktarda vurgun yaparak masum vatandaşları kandırıp paralarını Dolandıran şahısların, her geçen gün sayısı artmaya devam ederken onca yakalanan dolandırıcıların sonu gelmemesi Türkiye’de bu konuyla ilgilenen deyim yerinde ise Dolandırıcıların Baronu da mı var dedirtti.

- Urfanatik Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3519882/kim-bu-baronlar