‘Bu Tepsiler Memleketimizin Güzelliğidir’

Ramazan ayı ile birlikte Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde görev yapan fırıncılarında işleri hayli zorlaştı. İftar öncesi ve sahur öncesinde fırınlar çeşitli tavalarla dolup taşıyor. Özellikle iftardan önce gelen tavalar fırıncıları arada isyana zorlasa da fırın ustası Ali Usta, her şeye rağmen işlerini severek yaptıklarını belirtti. Fırınların ramazan ayında ekmek yanı sıra bir lokanta gibi çalıştığını söyleyen Ali Usta, işlerinin en zor yanının vatandaşı memnun etmek olduğunu söyledi. Şanlıurfa’da özellikle ramazan ayında kimsenin evde yemek yapmadığını söyleyen usta her gün ortalama 400 üzerinde tavayı pişirdiklerini söyledi.

İşlerinin en zor yanından bahseden ekmek ustası Halil İbrahim Üçdağ, 250 derece sıcaklığın önünde vatandaşa hizmet etmek için çalışmanın kendisine zor gelmediğini en büyük zorluğun ise son dakikalarda gelen tavaların pişirildikten sonra vatandaşı memnun etmek olduğunu söyledi. İşlerini severek yaptıklarını da belirten Üçdağ, her gün aynı manzara ile karşılaşıyoruz. Biz artık alıştık normal geliyor bize bu kadar tepsiyi görmek hiç görmeyeni çok şaşırtabilir ama bizde öyle değil her gün gözlerimizin gördüğü manzaralar artık.” Dedi.

‘Bu tepsiler memleketimizin güzelliği’

Ramazan ayı münasebeti ile yaptıklarını iş ile ilgili bize açıklamalarda bulunan Ali Usta, “Ramazan ayı geldi hayırlı geldi, bereketli geldi. Bu anlamda da biz fırıncıların işinin ne kadar zor olduğunu bir biz bir Allah bilir. Burada tepsileri de görüyorsunuz bolluk bereketli her yer tepsi dolu. Huzurlu yaşıyoruz Allah’a şükür bu tepsiler memleketimizin güzelliğidir aslında. Çok şükür yoğun olsa bile yaptığımız işten memnunuz, memnun kalmasak neden yapalım bu işi. Cenabı Allah ülkemize huzur, sağlık, sıhhat versin.” dedi.

‘Hizmet zor ama işimizi severek yapıyoruz’

“Bizim işin zor olan tarafı müşterilerle anlaşmaktır.” Diyen Ali Usta, “Özellikle bu ramazan ayında anlaşmak daha çok zor oluyor. Ramazan ayında oruçlu halde bu kadar tepsi, bu kadar hizmet zor olmaz mı bide bedava hizmet. Bedava hizmet dünyada yok burada var. Biz yine de işimizi severek yapıyoruz yoksa yapılmaz bu meslek.” Diye konuştu.

‘Zor işte günde ortalama 12 saat çalışıyoruz’

Öte yandan fırında pişen ekmeğin ve tavaların baş mimarı olan Halil İbrahim Üçdağ ise ramazanda işin zor tarafının 250 derece sıcaklığın önünde çalışmak olduğunu belirterek, “Ben 21 yıldır fırıncılık işini yapıyorum, bizim için şuan en fazla zorluğu sıcak olmasıdır. Millet var fakir fukara yemek yapamıyor, yemek pişirmek için fırına getiriyor bizde yok diyemiyoruz. Bu oruçta 250 derece sıcaklığının önünde vatandaşa hizmet etmek için buradayız. Bu kadar zor olan işte günde ortalama 12 saat çalışıyoruz ve tatilimiz bile 15 günde 1 gündür. Ramazan ayında işin en zor yani oruçlu olarak bu fırının önünde durmaktır. Öte yandan gelen insanı memnun etmektir. Son 20 dakika da tepsi geliyor, lahmacun geliyor hepsi aynı anda sıcak istiyorlar. Bir kişi değil ki hepsine aynı anda sıcak yetiştirelim. Örneğin onlar Cuma namazına gidiyorlar biz gidemiyoruz. Fırını atılması için buraya bıraktıkları tepsinin hemen çıkmasını ve ne beş dakika erken ne beş dakika geç aynı dakikada a çıkmasını istiyorlar. Ben işimi zor da olsa severek yapıyorum ekmek paramız.” İfadelerini kullandı.

Haber: Mehmet Kaması

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3518571/bu-tepsiler-memleketimizin-guzelligidir