Milyonlarca Öğretmen Bekliyordu! Bakan Selçuk Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milyonlarca öğretmenin merakla beklediği Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili kertik açıklamalarda bulundu. Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında Öğretmenlik Meslek Yasası'nın hazır olduğunu söyledi.

Öğretmenlik Meslek Yasası ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla gündeme geldi. Erdoğan Kasım 2018'de yaptığı açıklamada, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu 2023 Eğitim Vizyon Belgesi toplantısında açıkladı. Peki, öğretmenlik meslek yasası nedir? Öğretmenlik Meslek Yasası'nın içeriği merak ediliyor. Öğretmenlik Meslek Yasası ne zaman çıkacak?

Erdoğan, Kasım ayında yaptığı açıklamada, "Bizim gözümüzde sayıları 920 bini bulan öğretmenlerimiz, bayrağımızın dalgalandığı her yerde fedakârca görev yapan birer kahramandır. Geri kalmış bölgelerde görev yapan öğretmenlerimizi teşvik edecek birtakım tedbirler alınacak." ifadelerine yer vermişti.

MEB Ziya Selçuk son yaptığı açıklamada, Öğretmenlik Meslek Yasası hazırlığının tamamlandığı duyurdu. Ancak Selçuk, yasanın ne zaman çıkacağına ilişkin net bilgi vermedi.

"Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili"

Bakan Selçuk, "Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili. Eğitimde güçlü bir beklenti varsa o zaman yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiği çok açık." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

"Öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz"

Selçuk, "Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalarla öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz. Öğretmenlerimizin açıkta kalması söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Milli Gazete

- Urfanatik Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3487243/milyonlarca-ogretmen-bekliyordu-bakan-selcuk-acikladi