Genelkurmay IŞİD'in Adını Değiştirdi

Genelkurmay Başkanlığı'nın daha önceki açıklamalarında IŞİD kısalması yer alıyordu.

Genelkurmay'ın, Kilis'in Elbeyi İlçesi'nde 4 Ocak'ta yaşanan bir olay, dün yapılan "Türkiye'den Suriye'ye geçerek DEAŞ'a katılan dört kişi, Suriye'den Türkiye'ye yasadışı yollarla geçmeye çalışırken, güvenlik güçleri tarafından silahsız ve teçhizatsız olarak yakalanmıştır. Adli tahkikat başlatılmıştır" açıklamasıyla duyuruldu.

ERDOĞAN İLK KEZ PARİS'TE KULLANMIŞTI

Cumhurbşakanı Erdoğan ilk defa geçen Ekim ayında Paris'te terör örgütü IŞİD için "DEAŞ" kısaltmasını kullanırken, nedenini de örgütün İslam ile hiç ilgisi bulunmadığını belirterek açıklamıştı. Bu talebini özellikle yabancılarla yaptığı tüm görüşmelerinde tekrarlayan Erdoğan, geçtiğimiz aralık ayının başında Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir gazetecinin IŞİD şeklindeki ifadesini de DEAŞ olarak düzeltmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DA ERDOĞAN'A UYDU

IŞİD'e DEAŞ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanlığı da uydu. Erdoğan, örgütün İslamla hiçbir ilgisinin olmadığını belirterek DEAŞ ismini kullanırken Dışişleri de örgütün Arapça DAİŞ olan orijinal kısaltmasından "İslam" sözcüğünü çıkarttı. Bakanlık, teşkilatından DEAŞ kısaltmasının kullanılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın, İslam yan yana olmaz" diyerek kısaltmasının içinde "İslam" geçen terör örgütü IŞİD'i, "DEAŞ" olarak kısaltılması yönündeki "talebine" uygun genelge yayımlayarak, Arapça orijinal ismini de değiştirdiği ortaya çıktı. Örgütün Arapça orijinal isminde de "İslam" sözcüğü yer almasına karşın; bakanlık genelgesinde örgütün adı "Devlet'ül Irak ve'ş Şam" olarak değiştirilirken, yazışmalarda "DEAŞ'ın açılımının kullanılmasından imtina edilmesi" istendi.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3486388/genelkurmay-isidin-adini-degistirdi