Siverek’in Bitmek Bilmeyen Sorunu!

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde yaklaşık 3 yıldır süren yol ve kaldırım çalışması nedeniyle vatandaşlar ciddi sıkıntı yaşıyor. Kent merkezinde aynı anda yapılan yeni yol ve yol genişletme çalışmasının uzun sürmesi ve alternatif yolların bulunmaması tepkiye neden oldu.

Yerel yöneticilerin 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma yoğunlaşması nedeniyle işlerin ağır aksak yürüdüğü illeri sürüldü. Hal böyle olunca, kentin farklı ve işlek noktalarında yürümek ya da araç kullanmak çok zor.

Urfanatik Gazetesi olarak Siverek’teki vatandaşları dinledik.

“DEFALARCA MÜRACAAT ETTİK”

Siverek İnönü Bulvarında,esnaflık yapan birçok vatandaş yaklaşık olarak bir yıldan beridir kaldırımın yapmamasına tepki gösterdi. Esnaflar Belediye Başkanına defalarca müracaat ettiği halde hiçbir farklılık göstermeyen kaldırımlardan dolayı istemlerde bulunarak şunları söylediler:

“Biz Belediye başkanına defalarca bu kaldırım sorunun söyledik, ama hiçbir ilerleme yok esna olarak perişan olmuş durumdayız. Kaldırımların kullanılamaz hale gelmesinden sonra iş yapamaz hale geldik. Vatandaşlar bulunduğumuz kaldırımı kullanmak istemiyor. Zaten kullanılacak bir kaldırım kalmadı. Belediye başkanı esnafın içinde dolaşamaz hale geldi çünkü sadece burada değil birçok noktada aynı sorun karşınıza çıkmakta. Biz artık belediyeden umudumuzu kestik hükümetten destek bekliyoruz. Hükümetimiz Siverek’teki bu caddelerin halini görmeli ve bizlere destek çıkmalı” diye açıklamalarda bulundu.

“‘EVET’ OYLARI AZ ÇIKARSA TEK SEBEBİ BU YOLARDIR!”

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’ndeki yoların, aylardan beridir bu şekilde olduğunu dile getiren Siverekli köşe yazarı Vural Kalman, yapılacak olan yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ‘evet’ oylarının az çıkması durumunda tek sorumlusunun, bu yol ve caddelerden dolayı olacağını söyledi. Kalman: “ Siverek’te mevcut olan belediye başkanımıza güvendik farklılık olsun hizmet gelsin dedik ama hizmetten çok sorun getirdi. Siverek halkı bu çileyi çekmek zorunda değildir. Biz defalarca bu sorunları dile getirdik ama hiçbir gelişme yok. Bundan adım gibi emin ki hükümetimiz bu yoları ve caddeleri bu şekilde görürse onlarda tepkisini gösterecektir. Mevcut olan hükümetimizin seçilmiş olan hiçbir belediyesi bu şekilde bir sorumsuzluk yapmamıştır. Urfa Merkeze gittiğimizde yolar caddeler tertemiz çünkü büyükşehir çalışıyor çünkü orda hizmet var. Önümüzde bir referandum var eğer bu referandumdan Siverek’te ‘evet’ oyları az çıkarsa tek sorumlusu mevcut belediyedir.” dedi

KALMAN: “ELLE TUTULUR GÖZLE GÖRÜLÜR İYİ BİR HİZMETE ŞAHİTLİK YAPAMADIK”

Siverek’te köşe yazarlığı yapan Vural Kalman 3 yıldan beridir alt yapı sorununu bir türlü bitiremediğini aktarıp şunları söyledi:

“Siverek Belediyesi 3 yıla yakındır şehir merkezinde ki alt yapı sorununu bir türlü bitiremedi. Ekonomik sorunların yanında bitmek bilmeyen alt yapı çalışmaları esnafı usandırma noktasına getirdi. Siyasi sorunların yanında sosyal sorunlar üç yıla yakındır sokakları, caddeleri çekilmez bir hale getirmesinin sonucu referanduma iyi yansımayacağını düşünüyorum. Yani elle tutulur gözle görülür iyi bir hizmete şahitlik yapamadık maalesef. Denetim mekanizmasının doğru düzgün çalışmadığı yapılan çalışmaların düzensiz bir şekilde yürütülmesi yapılan çalışmalara halkın kısık bir şekilde ses vermesi işleri daha ağırdan almasına neden olmaktadır.

Kendisine muhalif olan herkesi potansiyel suçlu gözüyle bakması aynı zamanda başarısızlığın üstünü örtmeye yöneliktir.

Bizim derdimiz Siverek ve Siverek’in kalkınması şahıslarla sorunumuz olmadı sadece halka hizmet hakka hizmettir anlayışını kavramayanlar hak etmediği koltuklarda oturması bu halka ihanetliktir. Gecesini gündüzüne katan bir ekip çalışmasıyla belediyeyi AK Partiye kazandıran ilçe yönetimi belediye başkan adayı seçmede ki yanlışlığı inşallah sandığa yansımaz. Her sese kulak veren her kapıyı çalan gece gündüz çalışarak Siverek’in daha iyi yerlere gelmesi için büyük mücadele veren Sayın Kasım Gülpınar ve ekibinin çalışmalarını böyle kolay bir şekilde bertaraf etmek haksızlık olur vicdansızlık olur.”

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3477016/siverekin-bitmek-bilmeyen-sorunu