Sağlıkta Al Vekâletten Ver Vekâletten Dönemi

Şanlıurfa’nın en büyük problemlerinin başında gelen sağlık sektöründe sorunlar çözüme kavuşturulmazken, özellikle şehrin sağlık alanında bel kemikleri olan Eyyübiye 800 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 500 Yataklı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesini başhekim atamaları yapıldı. Daha öncesinde vekâletten yönetilen hastaneler yeni atamalarda da vekâletten yönetilecek. Şanlıurfa’daki birçok devlet kurumu hala vekâletten yönetilmektedir.

‘Vekâletten Atamalar vatandaşların kafasında soru işareti bırakıyor’

Özellikle Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sürekli başhekim değişikliğinin yanında yapılan atamalar sürekli vekâletten yapılıyor. İki hastanede de son 4 veya 5 başhekimlik atamaların hepsi vekâletten yapıldı. Bu atamaların asaletten yapılmaması vatandaşların kafasında soru işaretleri oluştururken, vekâletten atamalarda başhekimlerin herhangi bir yetkisi ise bulunmuyor.

Al vekâletten ver vekaletten

500 Yataklı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde daha öncelerde yine vekaletten başhekimlik görevi yürüten Uz.Dr.Melis KURT işlerin yoğunluğundan dolayı görevi bırakmış ve yerine yine başhekim yardımcılığı yapan Uz.Dr. İdris Dağ getirilmişti. Dağ Mart 2018 yılından beridir Mehmet Akif Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başhekimlik görevini yürütüyorken, dün yapılan değişiklikle Dağ’ın yerine yine vekâletten görev yapacak olan Uzm. Dr. Gülben Saraçoğlu atandı. Vekâletten alınıp vekâletten devretmenin sonu nereye gidecek belirsiz.

Başhekimliğin en sıkıntılı hastanesi Eyyübiye

Başhekimlik alanında en sıkıntılı hastaneler arasında gösterilen 800 Yataklı Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekim vekili de değişti. Sürekli vekâletten yönetilen ve hatta başhekimlik için hastane içi çatışmaya kadar giden olaylar sonrası mevcut başhekim Uzm. Dr. Yusuf Yavuz’un ayrılmasıyla boşalan koltuğa şuanda ki Hilvan Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.

Dr. Abdurrahman Açıkgöz getirildi.

Asaletten atamaların neden yapıldığı bilinmezken, sürekli değişen başhekimler hastane ve şehrin sağlığına zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Bunca sorun ve sıkıntının olduğu hastanelerde asaletten atamalarla işlerin kökten çözüme kavuşturulması varken böylesi sürekli kısa bir süreliğine vekâletten atanan başhekimlerle sorunlar daha da kötü hal alıyor.

Abdurrahman Açıkgöz Kimdir

Uz. Dr. Abdurrahman AÇIKGÖZ 1984 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimini Şanlıurfa ilinde tamamladı.

2003-2009 yılları arasında üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamladı. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 2009-2010 yılları arasında Şanlıurfa Suruç 1 nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yaptı. 2010-2015 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları Asistanlığı eğitimi alarak Uzman Hekim oldu. 2015 yılı başında Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasıyla Balıkesir Manyas Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı olarak atandı ve 2014-2017 yılları arasında yaklaşık 2,5 yıl görev yaptıktan sonra 2017 yılı Haziran ayında TKHK sözleşmeli statüye geçerek Şanlıurfa M. Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı olarak yeni görevine başladı.

2017 yılı Ağustos ayında vekaleten Hilvan Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmaya başladı, daha sonrasında 2018 yılı Temmuz ayında asaleten Başhekimlik görevine atandı. Evli ve 1 çocuk babası olan AÇIKGÖZ, orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Haber: Ahmet Durmuş

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3475491/saglikta-al-vekaletten-ver-vekaletten-donemi