Sınırdaki hastane, Suriyelilerin umudu oldu

Akçakale Devlet Hastanesi,40 bini Suriyeli olmak üzere 130 bin kişiye sağlık hizmeti veriyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan binlerce Suriyeli,çareyiTürkiye'ye sığınmakta buldu.Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine gelen misafirlerinbir kısmı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde,bazısı dakendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürüyor.

Yaklaşık 40 bin Suriyeli'nin bulunduğuilçenin40 yataklı Akçakale Devlet Hastanesi ise son 4 yıldır130 bin kişiyehizmet veriyor.

Hastaneninbaşhekimi Yılmaz Gerger, yaptığı açıklamada, iç savaştan kaçan Suriyelilere sağlık hizmeti sunduklarını söyledi.

Sınırda olmaları nedeniyle Suriye'dekisavaşınkendilerinin de etkilendiğini vurgulayan Gerger,17'si uzman 24 doktorla 130 bin kişinin sağlık sorunlarıyla ilgilendiklerini aktardı.

Gerger, 2012'de 20 bin olan Suriyeli hastamüracaatınınbu yılın 9 ayında 165 bine ulaştığını anımsattı.

Bu süreçte yaklaşık bin 500 Suriyeli çocuğun hastanelerinde dünyaya geldiğini anlatan Gerger, "2014'ün9 ayında435 bin Suriyeli ve Türk hastayahizmet verdik. Bu yıl sonun kadar bu sayının 600 bine çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Başhekim Gerger, hastane veçadır kenttegünlük bin hastayla ilgilendiklerine dikkati çekti.

Sığınmacı sayısı ve ilçe halkı düşünüldüğünde rakamın kendilerine büyük bir yük getirdiğini anlatan Gerger,önümüzdeki günlerde yapımı tamamlanması planlanan 75 yataklı hastanenin önemli bir ihtiyacı karşılayacağını kaydetti.

Hizmet verdikleri her 2 hastadan birinini Suriyeli olduğunun altını çizen Gerger, şöyle konuştu:

"Hastanemize gelenleri 'Suriyeli veyaTürk' diyeayırmıyoruz. Ortaya çıkan rakamlaronlara gösterdiğimiz önemi gösteriyor.Elimizdeki tüm imkanları Suriyeli kardeşlerimize sunuyoruz.Zaten onlar da memnuniyetlerini dile getiriyor. Yeni hastanemizin bitmesiylehem Suriyeli hem de Türk hasta ve yaralılarımızaçok daha iyi hizmet vereceğiz."

Suriyeli Abdulfettah Settuf iseEsed rejimi tarafından düzenlenen hava saldırısında yaralandığını ve getirildiği Akçakale Devlet Hastanesindeameliyat olduğunu söyledi.

Tedavisinin10 gündür devam ettiğini ifade eden Settuf, hastane yönetimine ve Türk halkına teşekkür etti.

Feyiz Humedi de Suriye'de yaralandığını, Akçakale'de sağlığına kavuştuğunu dile getirdi. AA

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3474250/sinirdaki-hastane-suriyelilerin-umudu-oldu