Şemmame çarşıya indi

Yerli halkın ilgi gösterdiği yöresel kıyafetlere yabancı turistlerde ilgi göstermeye başladı. Halk tarafından düğünler ve özel gecelerde kullanılan yöresel kıyafetler, turistler tarafından da gece kıyafetleri olarak kullanılıyor.

Balıklıgöl çarşısı civarında her yaşa her bedene göre özel olarak dikilip satılan yöresel kıyafetler vatandaşlar ve turistler tarafından ilgi görüyor.

Şemmame kıyafetlerinin satıcı Adem Konacı yabancı turistlerin yöresel kıyafetlere daha çok ilgi gösterdiğini belirterek şunları söyledi;

“ Yöresel kıyafetleri satarak geçimimizi sağlıyoruz. Bu kıyafetin adı Şemmame, küçük yaşta ki alıcılarımıza 30 TL’den satıyoruz. Yetişkinler için de 65 TL’den satışlarımızı yapıyoruz. Hepsi aynı kumaşla yapıldığı için kalitesinde bir farklılık görülemez. Genellikle düğünlerde giyilen bir kıyafet ama özel gecelerde de vatandaşlarımız bu kıyafetleri giyiyorlar. Düğün olduğu zaman satışlarımızda da artış oluyor. İşlerimiz sonbahar kış mevsiminde biraz daha açılıyor. Turistler de kıyafetlere ilgi gösteriyor, bunları alıp gece kıyafetleri olarak kullanıyorlar.

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3471414/semmame-carsiya-indi