Şanlıurfa, “İsot”ta model şehir oluyor

Şanlıurfa’da her yaz döneminde başlayan ve Ekim ayına kadar süren İsot sezonu, Haziran aylarının başlarından itibaren başlayarak, bölgede birçok kişiye ekmek kapısı oluyor. Kurutmalık biber, pul biber ve biber salçası üretiminde kullanılan kırmızı biberler, kadınlar tarafından temizlendikten sonra sofralara ulaşıyor.

Sırrın bölgesinde kurulan biber sergilerinde biber doğrayan kadınlar, günlük 30 liraya çalışıyor. Ekmek mücadelesi veren kadınlar, günlük 3 ton biber temizliyor. Elleri yanmasına, güneşten etkilenmesine rağmen çalışmaya devam eden kadınlar, aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Kurutmalık biberlerin Şanlıurfa mutfağına özgü bir yiyecek olduğunu söyleyen kadınlar, öte yandan ihtiyaç fazlasının ihraç edildiğini belirtti. Kadınlar tarafından toplanarak, sergi alanına getirilen biberler, doğranıp tohumları temizlendikten sonra kurutulmaya bırakılıyor. Biberlerin büyük bir kısmının pul biber üretiminde kullanıldığını belirten Ayşe Gülnaz, aile bütçesine katkıda bulunmak için biber doğradığını söyleyerek, “İsot, artık Şanlıurfa’da bir gelenek haline geldi. Bibersiz bir yemek düşünemiyoruz. Aynı zamanda burada ekmek paramızı kazanıyoruz. Günlük ortalama 3 ton biber temizliyoruz. Bu biberler, ilaç yapımında da kullanılıyor. Salça da yapılıyor ve en önemlisi pul biber oluyor” dedi.

Türkiye’nin pul biber ihtiyacının büyük bir kısmının Şanlıurfa’dan karşılandığını hatırlatan Gülnaz, kadınların da bu şekilde ekmek parası kazandığını anımsattı. Hava sıcaklıklarından şikayet eden Gülnaz, sıcak havaya rağmen ekmek mücadelesi verdiklerini kaydetti.

Biberler sayesinde birçok kişinin mevsimlik tarım işçisi olmaktan kurtulduğunu söyleyen Ahmet Deniz de, kentte yaklaşık 3 ay boyunca isot sezonunun sürdüğünü hatırlattı. Şanlıurfa’da yetişen ve hazırlanan biberlerin Türkiye geneline yayıldığını söyleyen Deniz, Şanlıurfa’nın bu anlamda her geçen yıl daha da ileriye gittiğini dile getirdi. Ali ÇETİNKAYA-Gülizar GÜLEBAK

- Urfanatik Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.urfanatik.com/haber/3463733/sanliurfa-isotta-model-sehir-oluyor