- 15 Ara 2021 - 17:27

Şanlıurfa’da sağlıkçılar iş bıraktı!

Şanlıurfa’daki sağlıkçılar, özlük haklarının iyileştirilmesi ve ek ödemedeki eşitsizliğin giderilmesi talebiyle bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.

Şanlıurfa Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın katılımıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklama Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma hastanesi önünde yapılırken açıklamayı ise Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Doktor Osman Yüksekyayla, yaptı.

Toplanan sağlıkçılar, özlük haklarının iyileştirilmesi ve ek ödemedeki eşitsizliğin giderilmesi talebiyle bir günlük iş bırakma eylemlerinin başladıklarını ifade etti.

“ARTIK BU ŞARTLARDA ÇALIŞAMIYORUZ”

Bir günlüğe iş bırakan sağlık çalışanlarına destek vermek için yanlarında bulunan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı: "Biz emeğimize yabancılaştırıldığımız, emeğimizin değersiz kılındığı, bizim görmezden gelindiğimiz şiddetle karşı karşıya ve tek başına kaldığımız tükendiğimiz ve tüketildiğimiz koşullarda, güvensiz çalışma ortamlarında bu salgında ölüme terk edildiğimiz için grevdeyiz. “Artık Bu Şartlarda Çalışamıyoruz" sloganı ile Hekimler ve sağlık emekçileri yurt genelinde iş bıraktı. Sağlık kuruluşlarında acil hizmetler dışında işler durduruldu. Emekçiler yoksullaşmaya, ağır çalışma koşullarına, sağlığın piyasalaştırılmasına ve iktidarın çalışanlar arasındaki iş barışını bozmaya yönelik girişimleri protesto edildi” dedi.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİ YOKSULLUKLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILMIŞTIR”

Şanlıurfa Tabipler Odası başkanı Dr. Osman Yüksekyayla: "Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır..Sağlık çalışanları " artık bu şartlarda çalışamıyoruz" diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurt dışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimiz iletmek için sağlık bakanıyla görüşme taleplerimiz defalarda ilettik. Sağlık bakanının hekimlerin, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını sağlık emek meslek örgütleri ile konuşmasından daha doğal ne olabilir ? bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık bakanının bizlere ve topluma karşı  sorumluluğu degilmidir ?

“YAPILAN ZAM HABERLERİ GERÇEK OLMAYAN AÇIKLAMALARDIR”

Sağlık Bakanlığının zam açıklamasına tepki gösteren Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Mesut Harun Atmacaoğlu: “Pandeminin başından beri sürekli hekimlere yapılan zam haberleri ve ek ödemelere dair gerçek olmayan açıklamalar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesine daha şahit olduk! Hekimlere 2500-5000 lira maaş zammı yapılacağına dair açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar medyada geniş yer aldı ve gündem oldu. Yapılan düzenlemenin detaylarına baktığımızda ise maaş zammı ile ilgisi olmayan bir düzenleme olduğu ve emekli maaşlarına yapılan bir iyileştirme olduğunu gördük. Yapılan düzenleme eksik olmakla beraber en azından emeklilik için olumlu bir düzenlemeydi ama maalesef daha önce yapılan açıklamalar gibi bu defa da gerçekler söylenmek yerine algı yapmak tercih edildi. Daha önce yapılan açıklamalar da bu şekilde algılardan oluşuyordu. Aile hekimlerine verildiği söylenen ek ödemeler için ulaşılması mümkün olmayan şartlar getirildi ama elbette yapılan açıklamalarda bu kısımlara hiç değinilmedi” dedi.

15 Ara 2021 - 17:27 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 2.054.511 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.