- 07 Ara 2021 - 15:47

Veteriner Hekimler dışlanıyor mu?

Sağlık çalışanlarının şartlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemede Veteriner Hekimlerin de olması gerektiğini belirten Veteriner Hekim Elif Budak , “Veteriner Hekimler bir kez daha dışlanıyor” dedi.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

Türk Tarım Sen Şanlıurfa Şubesi tarafından TBMM'de Pratisyen Hekimlerin Maaşlarına 2 Bin 500, Diş Hekimleri de dahil uzman hekimlerin maaşlarına 5 bin lira düzeyinde ek ödeme ve ek gösterge düzenlemesi yapılması kabul edildi. Bu düzenlemede veteriner hekimler başta olmak üzere tüm veteriner sağlık çalışanları yine dışlandığını söyleyerek tepki gösterdi.


HEKİMLERE MAAŞ ARTIŞINDAN YARARLANDIRILMAYAN VETERİNER HEKİMLER TEPKİLİ


Veteriner hekimler düzenledikleri basın toplantısı ile yaptığı açıklamalarda Sağlık Bakanlığına seslendi. Veteriner Hekimlerin yapmış olduğu basın açıklaması ise şu şekilde;

"657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. Maddesinde Tanımlanan “Sağlık Hizmetleri Ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı” İçerisinde Hayvan Sağlığı Dahil Mesleki Eğitim Görerek Yetişmiş Olan Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Veteriner Hekim Ve Diğer Meslek Mensuplarıyla Birlikte Hayvan Sağlık Memuru Ve Benzeri Sağlık Personeli Yer Almaktadır.

"TÜM HAYVAN SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI DIŞLANMIŞTIR"


Zam Ve Tazminatları Belirleyen 152. Maddede İse; Eğitim Düzeyi, Görevin Nitelikleri Dikkate Alınarak Belirlenmiş Olan Zam Ve Tazminatları Beşeri Sağlık Çalışanları İle Hayvan Sağlığı Çalışanları Aynı Düzeydedir Maaşları Da Döner Sermaye Katkıları Hariç Miktar Olarak Aynıdır. Son Birkaç Yıl İçerisinde Beşeri Hekimler Ve Diş Hekimlerinin Gerek Emekli Olanları, Gerekse Görevde Olanları Yönünden Özlük Haklarında Önemli Ölçüde İyileştirmeler Yapılmıştır.

Ancak Veteriner Hekimler Başta Olmak Üzere Tüm Hayvan Sağlığı Çalışanları Dışlanmıştır. Anayasa Mahkemesinin Eşitlik İlkesine Aykırı Olduğu Yönündeki Kararına Rağmen Yine Beşeri Sağlık Personelinin Tamamına 2 Aylık Fiili Hizmet Zammı Verilirin Veteriner Hekimler Başta Olmak Üzere Tüm Hayvan Sağlığı Çalışanları Kapsam Dışı Bırakılarak Fiili Hizmet Hakkından Da Dışlanmıştır.

"ÇÖZÜM BEKLİYORUZ"


Sağlık Çalışanları Zor Şartlarda Yürüttükleri Özverili Çalışmalarla Bu İyileştirmeleri Fazlasıyla Hak Etmektedirler. Ancak; Hayvan Sağlığı Çalışanları Zorlu Arazi Şartlarında Her Gün İş Kazaları Geçirerek, Şiddete Maruz Kalarak, Kar Kış Yağmur Çamur Demeden 200’den Fazla Zoonoz Hastalık Riskiyle Karşı Karşıya Kalarak Hayvan Sağlığı, Halk Sağlığı Ve Gıda Güvenliği Adına Yürüttükleri Hizmetlerin De Bu Kapsamda Değerlendirilmesi Gerekir. Bakanlıklar, Üniversiteler Ve Belediyeler Bünyesinde Bulunan Yaklaşık 20.000 Civarında Hayvan Sağlığı Çalışanına Hak Ettikleri Bu Zamların Verilmesi Gerekir.


657 Sayılı Kanunda Sağlık Hizmetleri Sınıfı Olarak Beşeri Sağlık Çalışanlarıyla Bir Bütün Halinde Kabul Edilen Hayvan Sağlığı Çalışanlarının Bu Şekilde Ayrımcılığa Tabi Tutularak Dışlanması Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Olmaması Mı? Temel Sağlık Hizmetlerinin Vazgeçilemez Meslek Mensupları Olarak Kabul Etmiyor Ve Bu Konuda Çözüm Bekliyoruz!

"MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"


Türkiye Kamu-Sen Olarak Tüm Kamu Çalışanları Ve Emeklilerimiz İçin Ek Zam Talep Ettiğimiz Ve Bunu Israrla Vurguladığımız Bir Dönemde, Sağlık Çalışanlarının Arasında Ortaya Çıkan Ve Tüm Kamu Çalışanlarını Da Rahatsız Eden Bir Ayırım Kabul Edilemez.Yapılması Gereken, Tüm Kamu Çalışanlarını Kapsayacak Bir Düzenlemenin, Mevcut Bütçe Görüşmeleri Çerçevesinde Hayata Geçirilmesidir. Bu Anlamda Mücadelemiz Ve Çalışmalarımız Hız Kesmeden Devam Edecektir."

07 Ara 2021 - 15:47 - Gündem

Muhabir  İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 1.945.318 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.