- 03 Ara 2021 - 17:38

Urfa’da iş yavaşlatma eylemi başlatıldı!

Şanlıurfa’da toplanan sağlıkçılar, Sağlık Bakanı Koca, "Doktorlara 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız" sözleri üzerine eylem yaptı.

Pratisyen hekim maaşlarına 2 bin 500 TL, diş hekimleri de dahil olmak üzere uzman hekim maaşlarına 5 bin TL ek gösterge zammı öngören düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Şanlıurfa Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri ve Şanlıurfa Tabip Odası söz konusu zammın ‘sağlık emekçileri arasında çalışma barışını bozacak bir uygulama’ olduğunu belirterek Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Sendika ve Odanın üyeleri katılırken açıklamayı ise grup adına SES Şanlıurfa Şube Kadın Sekreteri Selma Ateş, yaptı.

Öte yandan açıklamaya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eğitim Örgütleme ve Basın Yayın Sekreteri Varol Öztorun da destek vermek için sağlık çalışanlarının yanında oldu.

“490 SAĞLIK EMEKÇİSİ HAYATINI KAYBETTİ”

Açıklamayı yapan Selma Ateş ise şu ifadeleri kullandı: “Bizler bu hastanenin sağlık emekçileri olarak; yine haksız ve adaletsiz bir uygulamanın karşısında olmak ve hakkımız olanı talep etmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Özellikle Son iki yıldır tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri Covid 19 pandemisine karşı olağanüstü çaba içerisinde hep birlikte mücadele etmektedir. Bu süreçte 176’sı hekim, toplamda 490 sağlık emekçisi Covid nedeniyle yaşamını yitirmiş, sağlık emekçilerinin yarısına yakını hastalığa yakalanmış, Covid’in iş kazası ve meslek hastalığı sayılması talepleri ise kabul edilmemiştir.

“SAĞLIK BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI İŞ BARIŞIMIZ SEKTEYE UĞRATMIŞTIR”

Hepimizin yakından takip ettiği gibi, sağlık bakanı tarafından ’’bütün sağlık çalışanlarına müjde’’ diye sunulan, ancak sadece hekimlere yönelik yapılan düzenleme ile hekim dışı sağlık emekçileri yok sayılarak ekip ruhu bozulmuş, iş barışımız sekteye uğratılmıştır. Yapılan bu düzenleme ile ilgili kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesi rakamlardan bağımsız 39 branşta hizmet veren sağlık emekçisini devre dışı bırakmış, aradaki rakamsal uçurumu iyice derinleştirmiştir.

“ÜCRET DENGESİZLİĞİNİ İYİCE BELİRGİNLEŞTİRİYOR”

Biz sağlık emekçilerinin çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşırken aldığımız ücretler düşmekte, tuttuğumuz nöbetin parasını dahi alamayıp zorunlu izin kullandırılıyoruz. Başlı başına adaletsiz olan performans sistemi biz sağlık emekçilerini birbirine düşürüp haksız bir rekabetin içerisine sürükleyerek var olan ücret dengesizliğini iyice belirginleştiriyor.

“BİZİ DAHA FAZLA  DEĞERSİZLEŞTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bütünlüklü olmayan, ayrıcalıklı düzenlemeler ile biz sağlık emekçileri arasında yapılan bu ayrımcı tutum iki günde kaos yaratmış, sahada çalışan her sağlık emekçisi kendini daha da değersiz hissetmiştir. Oysa bizlerin ürettiği hizmet çok kıymetli olup, iktidarın Ali Cengiz oyunları ile bunu görmezden gelmesine, bizi daha fazla  değersizleştirmesine izin vermeyeceğiz.

“SESİMİZİ DUYUN”

İki gündür ülkenin dörtbir yanında hastanelerinin önüne çıkıp hak ve adalet isteyen binlerce sağlık emekçisi ile birlikte bizlerde buradan sağlık bakanı başta olmak üzere, hükümete, meclise bir kez daha sesleniyoruz; sesimizi duyun, taleplerimizi dikkate alın, aksi halde üretimden gelen gücümüzü kullanarak hizmet üretmeyeceğiz..

“İŞ BIRAKMA EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Taleplerimizi güçlü bir şekilde dile getirmek için; Bugün  saat 11:00-13:30 saatleri arası iş yavaşlatma eylemi yapılarak kurumlarımızın önlerinde, bahçelerinde bir araya gelip sözümüzü hep birlikte kuruyoruz. 6 Aralık 2021 Pazartesi günü uyarı amaçlı iş bırakma eylemi gerçekleştiriyoruz. Emekçilerin hakları için birlikte hareket edelim. Gün tabandan gelen sesi dinleme ve cevap olma günüdür. Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak işkolu emekçileri için kazanım elde etme günüdür. Tüm bu koşullarda biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sokakta, alanda iş yerlerimizde sesimizi daha gür çıkaracağız, mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Son olarak sağlık bir ekip işidir,bu ekibin ruhunu ve iş barışını bozmayın diyoruz. Kurtuluş yok başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz…

03 Ara 2021 - 17:38 Şanliurfa/ Eyyübiye- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 2.143.011 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.