- 19 Kas 2021 - 17:54

Urfa Barosu açıkladı: Çocuk mağduriyetleri artıyor.

20 Kasım Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Şanlıurfa Çocuk Hakları Komisyonu tarafından  basın açıklaması düzenlendi. Açıklama yapan Komisyon Başkanı Mehmet Can Kılıç düzenlenen yasalar ile çocukların yaşadıkları mağduriyetlerin arttığını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, 20 Kasım 1989 tarihinde,tüm dünya çocuklarını korumak, yaşam koşullarını iyileştirmek ve çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini önlemek amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalanmış ve o tarihten günümüze 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak ilan edilmiştir.

20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle  Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına, Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Vedat İzol, Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Can Kılıç, Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Fazilet Taştan ve çok sayıda boru avukatı katıldı.

"ÇOCUK HAK VE MAĞDURİYETLERİ ARTTI"

Şanlıurfa Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Cankılıç yaptığı açıklama da "Ülkemizde geçtiğimiz günlerde kabul edilen Ceza Muhakemeleri Kanununda yapılan değişiklikle, katalog suçlarda somut delil aranmasına ilişkin düzenlemeler de yine çocuk hak mağduriyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Zira katalog suçlar arasında sayılan çocuğun cinsel istismarı suçlarında, çocuğun beyanının dışında ‘’somut delil’’aranması ,bu suçlarda etkin soruşturmanın yapılamaması sonucunu doğurmakta ve neticede failin cezasızlığı ile sonuçlanmaktadır." dedi.

Kılıç yaptığı açıklamada; "Çocuğun cinsel istismarı suçu, niteliği gereği ispatı en zor suçlardan olup, fail ile mağdurun genellikle yalnız olduğu, failin mağdur üzerindeki baskısı nedeniyle biyolojik delil, kamera kaydı yahut tanık gibi delillerin bulunmadığı suçlardandır. Bu itibarla, çocuğun beyanının esas alınmadan yapılan soruşturma ve yargılamalar, tutuksuz yargılama ve netice itibarı ile cezasızlıkla sonuçlanmaktadır  Bu itibarla, çocuğun beyanının esas alınmadan yapılan soruşturma ve yargılamalar, tutuksuz yargılama ve netice itibarı ile cezasızlıkla sonuçlanmaktadır. Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak, bu gerekçe ile verilen kararları özellikle ve üzülerek takip ettiğimizi, çocuğun üstün yararı ilkesi gereğince sürecin de sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz."dedi

"ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 151 MİLYONU GEÇTİ"

Kılıç yaptığı açıklama Türkiye genelinde çocuk işçi olarak çalıştırılan fiziksel, duygusal ve cinsel istismara uğrayan, sokakta yaşamak zorunda bırakılan, sağlık, güvenlik, beslenme ve eğitim gibi temel haklarından yoksun bırakılan çocuklarımızın sayısı gün geçtikçe artmakta olduğunu belirterek uzaktan eğitim sürecinde çocukların adalet sistemine ulaşması zorlaşmıştır" diyerek çocukların yaşadıkları mağduriyete dikkat çekti.

Çalıştırılan çocuk işçileri verilerle gözler önüne seren Komisyon başkanı "Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği bilgilere göre pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarı had safhalara ulaşmaktadır. Dünyada iş çevrelerinde istihdam edilen çocukların sayısı yaklaşık olarak 151 milyonu geçmektedir.Bu sayının yaklaşık yüzde 71'i tarım sektöründe çalışırken, yüzde 69'u kendi aile işlerinde karşılıksız çalışmakta; çocuk işçilerin 72,5 milyonu sağlığını, güvenliğini ve ahlaki gelişimini tehdit eden sektörlerde çalışmak zorunda bırakılmaktadır." diyerek durumun ciddiyetini verilerle açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz yıllarda  açıkladığı verileri de aktaran Başkan; " 5-17 yaş grubunda olan çalışan çocuk sayısı 720 bini bulurken, bu çocukların 146 bini 5-14 yaş grubunda bulunuyor. Çalışan çocukların yüzde 30.8'i tarım, yüzde 23.7'si sanayi, yüzde 45.5'i ise hizmet sektöründe yer alıyor. Resmi rakamlara göre  6-17 yaş grubundaki 15 milyon 247 bin çocuktan 893 bini çalışmaktadır." dedi.

19 Kas 2021 - 17:54 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 2.041.562 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.