- 16 May 2022 - 14:08

TMMOB'dan Gezi Davası açıklaması

TMMOB’a bağlı Odalar Gezi Davasında verilen cezalarla ilgili Şanlıurfa Makina Mühendisleri Odasında basın açıklaması düzenledi.

Gezi davalarında verilen cezalarla ilgili Şanlıurfa Makine Mühendisler Odası, “Geziye, Emeğimize ve Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya TMMOB’a bağlı oda başkanları katıldı.

Açıklama Şanlıurfa Makine Mühendisler Odasının toplantı salonunda gerçekleşirken açıklamayı ise TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Şanlıurfa Sekreteri Mehmet Kaya, yaptı.

Mehmet Kaya, “Yaşadığımız tüm baskılara rağmen demokrasiye, özgürlüklere, bağımsızlığa, laikliğe ve toplumculuğa olan bağlılığımızdan taviz vermeyeceğiz. Ülkemizi kasıp kavuran kriz koşullarında meslektaşlarımızın ekonomik, demokratik ve mesleki faydalarının geliştirilmesi için mücadele etmekten de vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

"CEZALARIN HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞİ BULUNMAMAKTADIR"

Mehmet Kaya, yaptığı açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı: "İktidar güdümündeki mahkemenin verdiği bu cezaların hiçbir hukuki dayanağı ve toplumsal meşruiyeti bulunmamaktadır. Gezi Direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes bu tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir. Siyasi iktidarın arkadaşlarımız ve Taksim Dayanışması nezdinde cezalandırmak istediği Gezi Direnişi olduğu kadar, parkına, şehrine, doğasına, tarihine sahip çıkan mühendis, mimar ve şehir plancılarının tümüdür. Siyasi iktidarın cezalandırmak istediği, mesleki bilgisini halktan yanan kullanan kamucu mühendis, mimar, şehir plancılarının mücadelesidir; TMMOB ve bağlı odalarının onurlu mücadele geleneğidir.

"DÜN BOYUN EĞMEDİK, BUGÜN DE BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

İktidar zorbalığına dün boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz. Gezi Direnişini, Gezi Davası’nda ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.

"TÜKENİYORUZ" 

Tükeniyoruz, derin ekonomik kriz mühendis, mimar ve şehir plancılarının hayatlarını da etkiliyor. Başta işsiz meslektaşlarımızın olmak üzere kamuda ve özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama, denetleme işlerini yapan meslektaşlarımız giderek daha büyük bir hayat zorluğu ile baş etmeye çalışıyor.

"MESLEKİ İŞ ALANLARI DARALTILMIŞTIR"

Uzun yıllardır sistematik olarak uygulanan neoliberal politikalar sonucunda, kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik ve sosyal koşulları, üstlendikleri sorumluluklara ve almış oldukları eğitime uymayan bir düzeye geriletilmiştir. Kamudaki mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki iş alanları daraltılmıştır.

"GELECEĞİNİ YURT DIŞINDA ARIYOR"

Ücretlerimiz enflasyon karşısında giderek eriyor ve yaşam standardımız dibe doğru çekiliyor. İşsiz kalma, mühendis emeğinin değersizleşmesi ve niteliksiz işlerde istihdam edilme meslektaşlarımızın en önemli sorunu haline gelmiş durumda. Nitelikli bir eğitim alan, köklü üniversitelerden iyi derecelerle mezun olmuş birçok genç meslektaşımız, mesleki, maddi ve sosyal tatminsizlik nedeniyle geleceğini yurt dışında arıyor.

"YAŞADIĞI SORUNLARIN BİR PARÇASIDIR"

Yaşadığımız sorunlar, ülkemizde emeğiyle geçinen tüm kesimlerin yaşadığı sorunların bir parçasıdır. Bu sorunların sebebi mevcut siyasi iktidar ve onun 20 yıldır uyguladığı ekonomik-sosyal politikalardır. Bu anlayışın meslektaşlarımızın ve ülkemizin yaşadığı sorunlara çözüm bulma şansı kalmamıştır.

TEK ÇÖZÜM KAMUCU POLİTİKALAR"

Bizler, bu ülkenin imarından sanayiine, tarımından enerjisine kadar tüm süreçlerinde yer alan ve üretilen değerlerin tümünde özel katkıları bulunan, hayatı yaşanabilir kılan mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, acil taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz’’ dedi.
  • 1-Nitelikli işgücümüzün heba olmasına neden olan işsizlik sorunu derhal çözülmelidir.
  • 2-Tüm meslektaşlarımıza güvenceli istihdam sağlanmalıdır.
  • 3-SGK ile TMMOB arasında ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının “Asgari Ücret Denetim Protokolü” ivedilikle yürürlüğe konulmalıdır.
  • 4-Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı artırılmalıdır.
  • 5-Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir, ek göstergeler 4800-6400 aralığına yükseltilmelidir.
  • 6-KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımız tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir
  • 7-Özelleştirme uygulamalarına son verilmeli, yeniden kamulaştırma yapılmalıdır. Ülkenin yaşanabilir hale gelmesi için tüm alanlarda kamucu politikalar benimsenmelidir.
  • 8-Ülkemizin doğal kaynaklarını, ormanlarını, tarım alanlarını ve tarihi mirasını yağmalamayı amaçlayan tüm düzenlemeler geri çekilmelidir.
  • 9-Kamusal ve mesleki denetimler toplum güvenliğinin sağlanması açısından zorunludur, serbestleştirme uygulamalarına son verilmelidir.
  • 10-Gezi Tutsakları bir an önce serbest bırakılmalıdır. Gezi Direnişi nasıl ki bu ülkenin yüz akı ve onurlu tarihinin bir parçasıysa, Gezi Direnişi Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız da bizim yüz akımız ve onurlu tarihimizin bir parçasıdır.

16 May 2022 - 14:08 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.678.967 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

İbrahim - Yorumlardan bile nasıl hastalıklı bir zihniyet hakim Urfa'ya belli oluyor. Memleketin altını üstünü rant a verenler sonra memleket sahipsiz diyorlar. Muhalafet olamamasi sizlerin işine geliyor ondandır gocunmaniz. Zorunuza gitmesin bu şehide hala halkın yanında şehrin yanında nda olanlar var ve var olmaya devam edecek. Nemrudilerin tahtı yikilana kadar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 08:02
03

urfanatik - Bu memleket için bir projeniz varmı Allahaşkına. Üçbeş kişi oturmuşsunuz o koltuklara ahkam kesiyorsunuz. Bırakın bu işleri muhalefet partileri yapsın.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 01:42
02

fikret - bir mühendis olarak siz mühendislerin haklarını savunacak en son STK lar sınız. sizin amacınız her türlü muhalefet yapmak . değerli makine mühendisleri odası Urfa İL TEMSİLCİLİĞİ! hodri meydan diyarbakırdan ayrılarak Urfa Şubesi olun kendi başkanımızı kendimiz seçelim diyarbakırdan yazılan metni okumakla olmaz bu işler...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 16:14
01

Mustafa - siz kendi işinize bakın Laik Kemalistleri savunmanıza gerek yok. Burnunuzu herşeye karıştırırsanız gerçek mecranızı unutursunuz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 15:31